Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowe prawo zamówień publicznych już obowiązuje

0
Podziel się:

Od 2 marca br. obowiązuje nowa ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. Nr 19, poz. 117). Jednocześnie utraciła moc prawną poprzednia ustawa z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych

Nowe prawo zamówień publicznych już obowiązuje

. Oto niektóre z nowości:

Wartość zamówienia

Prawo zamówień publicznych uzależnia sposób udzielania zamówień od wartości przedmiotu zamówienia. Im niższa wartość zamówienia tym mniej rygorystyczne wymogi formalne stosowane przy postępowaniu o udzielenie zamówień.
Nowa ustawa, podobnie jak jej poprzedniczka, ma zastosowanie dopiero do zamówień o wartości przekraczającej 6 000 euro.

Nowością jest podniesienie z 30 000 euro do 60 000 euro progu, poniżej którego zastosowanie ma tzw. procedura uproszczona. Zmiana ta z pewnością ułatwi i odbiurokratyzuje sporą część postępowań o zamówienie publiczne. Dopiero gdy wartość zamówienia przekroczy kwotę 60 000 euro zastosowanie będzie miała procedura podstawowa.

Zamówienia o największej wartości:
¡ 5 mln euro dla dostaw lub usług oraz
¡ 10 mln euro dla robót budowlanych
realizowane będą w oparciu o procedurę zaostrzoną, ze szczególnymi wymaganiami nałożonymi na zamawiających.

Nowy tryb udzielenia zamówienia

Nowością jest wprowadzenie do katalogu trybów udzielenia zamówień tzw. aukcji elektronicznej. Przy pomocy formularza umieszczonego na stronie internetowej, umożliwiającego wprowadzenie niezbędnych danych w trybie bezpośredniego połączenia z tą stroną, wykonawcy składać będą kolejne korzystniejsze oferty (postąpienia), podlegające automatycznej klasyfikacji.

Zamawiający może udzielić zamówienia w trybie aukcji elektronicznej tylko wówczas, gdy przedmiotem zamówienia są dostawy powszechnie dostępne o ustalonych standardach jakościowych, a wartość zamówienia nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 60.000 euro.

Bardzo możliwe iż ten tryb udzielania zamówień - jako rozwiązanie nowoczesne i proste – wyeliminuje w przyszłości mniej konkurencyjny tryb zapytania o cenę.

Różne terminy związania ofertą

Prawo zamówień publicznych wprowadza różne terminy, w jakich wykonawca będzie związany złożoną przez siebie ofertą. Do tej pory obowiązywał jeden termin 45 dni.

Zgodnie z brzmieniem art. 85 nowej ustawy wykonawca jest związany ofertą do upływu terminu określonego w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, jednak nie dłużej niż 60 dni.

Jeżeli wartość zamówienia nie przekracza kwoty 60.000 euro - termin związania ofertą nie może być dłuższy niż 30 dni.

Przy zamówieniach o najwyższej wartości, tj. powyżej 10 mln euro dla robót budowlanych i 5 mln euro dla dostaw lub usług - termin nie może być dłuższy niż 90 dni.

W uzasadnionych przypadkach zamawiający może zwrócić się do wykonawców o wyrażenie zgody na przedłużenie tego terminu o oznaczony okres, jednak nie dłuższy niż 30 dni.

Zamawiający poprawia błędy w ofercie

Nowa ustawa pozwala zamawiającemu na poprawianie w tekście oferty oczywistych omyłek pisarskich oraz omyłek rachunkowych w obliczeniu ceny. Jest to zupełnie nowe rozwiązanie, które zapobiega przypadkom odrzucania ofert z powodu oczywistych błędów pisarskich i rachunkowych.

Art. 88 nakazuje zamawiającemu poprawianie błędów rachunkowych według ściśle wyznaczonych zasad.

Odrzucenie oferty zawierającej błędy nastąpi jedynie wówczas, gdy niemożliwe okaże się ich poprawienie w sposób określony w ustawie bądź wykonawca nie wyrazi zgody na korektę.

Jedna oferta i przetarg jest ważny

Zrezygnowano z obowiązku unieważnienia postępowania gdy na ręce zamawiającego wpłynęły mniej niż dwie prawidłowe oferty (za wyjątkiem zapytania o cenę i aukcji elektronicznej).

To rozwiązanie z pewnością przyspieszy postępowania przetargowe. W większości przypadków to właśnie brak dwóch ofert nie podlegających odrzuceniu był powodem unieważnienia postępowania.

Koncesja na roboty budowlane

Prawo zamówień publicznych wprowadza obowiązek stosowania procedur zamówień publicznych do koncesji na roboty budowlane.

Pod pojęciem koncesji na roboty budowlane ustawa definiuje zamówienia publiczne na roboty budowlane, które charakteryzują się tym, iż wynagrodzeniem za ich wykonanie jest prawo do eksploatacji obiektu budowlanego albo takie prawo wraz z zapłatą.

Koncesji udziela się stosując odpowiednio przepisy o przetargu nieograniczonym, przetargu ograniczonym albo negocjacjach z ogłoszeniem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)