Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Od czerwca mniej na zdrowotne

To dobra wiadomość dla przedsiębiorców! Po raz pierwszy od roku spadła wysokość minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacanej przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zgodnie z art. 81 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz. 2135) podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność pozarolniczą lub osób z nimi współpracujących stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Składka w nowej wysokości obowiązuje od trzeciego miesiąca następnego kwartału.

Za przeciętne wynagrodzenie ustawa uznaje przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego kwartału, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa GUS z dnia 15 kwietnia br. w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w pierwszy kwartale 2005 wynagrodzenie to wynosiło 2 425,24 zł.

W porównaniu z kwartałem poprzednim przeciętne wynagrodzenie spadło o 122,75 zł. A zatem od czerwca br. niższa będzie podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz sama składka.

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców na czerwiec, lipiec i sierpień 2005 roku wyniesie:

1818,93 zł (75 proc. x 2 425,24 zł).

Natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne spadnie w tym okresie o prawie 8 zł i wyniesie:

154,61 zł ( 8,5 % x 1 818,93).

Tagi: zus, składki, msp
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz