Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Od czerwca tylko nowy PŁATNIK

Już niewiele czasu pozostało na zainstalowanie nowej wersji PŁATNIKa. Od 1 czerwca ZUS przyjmie dokumenty wygenerowane tylko na nowym programie.

Podziel się
Dodaj komentarz

11 maja br. ZUS wydał komunikat o konieczności zaktualizowania PŁATNIKA do wersji 6.03.001B.

Przypomnijmy, w kwietniu br. udostępniono płatnikom nowy, bezpieczniejszy system dwustronnej wymiany informacji - SDWI. Do końca maja użytkownicy PŁATNIKA mogą wybrać pomiędzy “starym” a nowym sposobem przekazywania dokumentów elektronicznych.

Od czerwca br. SDWI zastąpi aktualnie eksploatowany system przekazu elektronicznego.

Jak podano w komunikacie - po tej dacie wszyscy płatnicy składek powinni przejść na SDWI ponieważ strony internetowe wykorzystywane do dotychczasowego sposobu przekazu elektronicznego będą sukcesywnie wyłączane.

UWAGA!
Od 1 czerwca 2005r. wszystkich płatników obowiązywać będzie wersja 6.03.001B PŁATNIKA. ZUS nie przyjmie dokumentów sporządzonych we wcześniejszych wersjach tego programu!

SDWI jest to nowoczesny kanał informacyjny, którego zadaniem jest usprawnienie elektronicznej wymiany danych pomiędzy płatnikami a ZUSem. W przyszłości oprogramowanie to pozwoli na wdrożenie nowych usług w zakresie elektronicznej komunikacji z płatnikami.

Korzyści jakie niesie ze sobą nowy System Dwustronnej Wymiany Informacji to przede wszystkim:
- możliwość tworzenia upoważnień do wysyłania dokumentów w imieniu płatnika - funkcjonalność ta zwiększy bezpieczeństwo danych przekazywanych do ZUS, pozwoli także na uzyskanie podpisu elektronicznego dla osób niebędących płatnikami składek
- zwiększenie wydajności internetowego przesyłania dokumentów do ZUS, szybsze odbieranie potwierdzeń oraz lepsze zabezpieczenie przekazywanych danych
- możliwość odbierania potwierdzeń z każdego z serwerów przyjmujących dokumenty (a nie tylko z tego, na który zostały wysłane)

By aktywować usługę SDWI należy:
- sprawdzić, na jakiej wersji PŁATNIKA sporządzane są dokumenty ubezpieczeniowe. Warunkiem poprawnej instalacji pakietu aktywującego SDWI jest posiadanie aktualnej wersji PŁATNIKA 6.03.001
- pobrać z serwisu e-inspektorat.zus.pl i zainstalować pakiet aktywujący SDWI, a następnie go aktywować
- odpowiednio skonfigurować program PŁATNIK, tak by wysyłał dokumenty na serwer obsługujący kanał SDWI.

Obecnie usługi Systemu Dwustronnej Wymiany Informacji obsługują serwisy WWW:
https://www.sdwi.gdansk.zus.pl
https://www.sdwi.warszawa.zus.pl

Aktualnie można przekazywać dokumenty z wykorzystaniem dotychczasowej infrastruktury do ZUS z wykorzystaniem strony WWW:
http://www.dokumenty.wroclaw.zus.pl
lub adresu poczty elektronicznej e-mail:
dokumenty@dokumenty.wroclaw.zus.pl

Płatnicy działający w imieniu innych podmiotów, posługujący się własnym certyfikatem i kluczem prywatnym - w przypadku przystąpienia do SDWI - muszą dostarczyć do ZUS odpowiednie upoważnienie. Proces upoważniania przebiega podobnie jak obecnie stosowany proces certyfikacji.

Po zainstalowaniu pakietu aktualizującego w programie PŁATNIK pojawią się nowe polecenia i okna, związane z obsługą przesyłek oraz danymi użytkownika certyfikatu.
Natomiast samo przesyłanie dokumentów do ZUS nie będzie się różnić od przesyłania danych z użyciem dotychczasowego kanału elektronicznego.

Dodatkowe informacje dotyczące korzystania z usługi SDWI dostępne są na stronach internetowych e-inspektorat.zus.pl, pod ogólnopolskim numerem infolinii 0-801-410-410 oraz w terenowych jednostkach organizacyjnych ZUS.

Tagi: płatnik, składki, zus, msp
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz