Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Odszkodowania za niezasadne zwolnienie a koszty uzyskania przychodu

O zaliczeniu wydatków do kosztów decyduje ich związek z przychodem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(cmeder/iStockphoto)

Przedsiębiorca może mieć wątpliwości czy zasądzone przez sąd pracy odszkodowanie na rzecz byłego pracownika w związku z podaniem w wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony nierzeczywistej przyczyny wypowiedzenia stanowi koszty uzyskania przychodów dla pracodawcy.

Jak stanowi art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W efekcie o zaliczeniu wydatków do kosztów uzyskania przychodów decyduje związek z przychodem polegający na działaniu w celu osiągnięcia przychodów albo zachowania czy zabezpieczenia ich źródeł.

Wydatki ponoszone w konsekwencji naruszania przepisów prawa pracy, regulujących zasady wypowiadania umów o pracę za wypowiedzeniem nie mogą być uznawane za wykazujące związek z przychodem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP. Naruszanie obowiązujących przepisów prawa pracy i ponoszone w związku z tym konsekwencje w postaci obowiązku zaspokojenia zasądzonych roszczeń pracowników, nie może być utożsamiane z działaniem w celu osiągnięcia przychodów czy zachowania lub zabezpieczenia ich źródeł . Z tego względu zasądzone przez sądy pracy kwoty odszkodowań, odsetek i kosztów sądowych nie stanowią dla pracodawców kosztów uzyskania przychodów.

Czytaj więcej w Money.pl
E-faktury pozwalają zaoszczędzić. Sprawdź, ile Wysyłka faktur papierowych wiąże się nie tylko z wysokimi kosztami obsługi. To także ryzyko związane z błędnym rozliczaniem wpłat od klientów.
Zwolnienie z VAT. Uważaj na pułapki Jeśli po utracie zwolnienia przedsiębiorca dalej sprzedawał bez VAT, powinien jak najszybciej naprawić błąd, bo konsekwencje są surowe.
Długo chorujesz? Zwolnią cię Pozostając na zwolnieniu lekarskim dłużej niż trzy miesiące, ryzykujesz natychmiastowym zwolnieniem.
Tagi: koszty uzyskania przychodu, koszty, wiadomości, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
Źródło:
ECDDP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz