Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ograniczenia czasu pracy kierowców. Od dziś nowe zasady

0
Podziel się:

Od dzisiaj, za przekroczenie czasu pracy kierowcy grozi grzywna do 500 złotych, a za nie prowadzenie ewidencji nawet 1000 złotych.

Ograniczenia czasu pracy kierowców. Od dziś nowe zasady
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Koniec z zawodowymi kierowcami jeżdżącymi kilkanaście godzin bez przerwy. Od dziś obowiązują nowe zasady rozliczania czasu pracy samozatrudnionych kierowców.

Muszą przestrzegać tygodniowych limitów czasu pracy, obowiązkowych przerw i prowadzić ewidencję godzin za kółkiem. Do tej pory ustawa o czasie pracy kierowców dotyczyła wyłącznie zatrudnionych na umowę o pracę.

Renata Strachowska dyrektor biura prawnego Inspekcji Transportu Drogowego tłumaczy, że ograniczenie czasu pracy dotyczy teraz dwóch pozostałych grup kierowców. - _ Ewidencję będą musieli prowadzić ci, którzy mają firmy transportowe i kierują własnymi pojazdami oraz ci, którzy jedynie świadczą usługi transportowe korzystając z pojazdów firm zewnętrznych _ - tłumaczy dyrektor biura prawnego Inspekcji Transportu Drogowego.

Renata Strachowska przekonuje, że dzięki zmianom zawodowi kierowcy mają być mniej przemęczeni. - _ To dzięki temu, że wszystkich zawodowych kierowców będzie obowiązywała taka sama norma nakazująca po 6 godzinnej pracy zrobienie 30 minutowej przerwy _ - wylicza.

Nowe zasady oznaczają również , że czasem pracy samozatrudnionych kierowców jest cały okres od rozpoczęcia pracy do jej zakończenia. Obejmuje on wykonywanie wszelkich czynności związanych z transportem drogowym. Nie tylko prowadzenie pojazdu, lecz także oczekiwanie na załadunek czy utrzymywanie pojazdu w czystości.

Średni tygodniowy czas pracy kierowcy przedsiębiorcy nie może przekraczać 48 godzin w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

Przestrzeganie przepisów ma kontrolować Inspekcja Transportu Drogowego. Za przekroczenie czasu pracy grozi grzywna do 500 złotych, a za nie prowadzenie ewidencji nawet 1000 złotych.

Za brak tych przepisów na początku roku Komisja Europejska pozwała Polskę, Austrię i Finlandię przed Trybunał Sprawiedliwości UE. Bruksela od trzech lat ponaglała Polskę by ta wprowadziła do prawa krajowego unijną dyrektywę.

Czytaj więcej w Money.pl
Fotoradary przed Trybunał Konstytucyjny Ruch Palikota za niekonstytucyjne uważa nieudostępnianie przez Inspekcję Transportu Drogowego obwinionym o wykroczenie zdjęć z fotoradarów.
Na polskich drogach to już prawdziwa plaga Kierowcy jeżdżący bez polisy OC ryzykują coraz więcej: rośnie bowiem nie tylko liczba, ale i wartość odszkodowań wypłacanych przez Fundusz za spowodowane przez nich wypadki.
Policja apeluje do kierowców w sprawie... Zacznijmy urlop od jazdy samochodem. Nie spieszmy się, niech już sama jazda będzie dla nas wypoczynkiem - apelują do kierowców przed sezonem urlopowym policjanci z drogówki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)