Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pawlak: Płaca minimalna powinna zależeć od PKB

0
Podziel się:

Taki projekt rząd ma rozpatrzyć na najbliższym posiedzeniu, w przyszłym tygodniu.

Pawlak: Płaca minimalna powinna zależeć od PKB
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Projekt dotyczący uzależnienia płacy minimalnej od PKB może znaleźć się na wtorkowym posiedzeniu Radzie Ministrów - powiedział podczas XX Forum Ekonomicznego w Krynicy wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Szef resortu gospodarki poinformował, że nad projektem będzie pracował zespół Komisji Trójstronnej. _ - Spodziewam się, że możemy dojść do porozumienia przed następnym posiedzeniem Rady Ministrów, w przyszłym tygodniu _ - podkreślił.

_ - Jest taka perspektywa, że jeżeli wzrost gospodarczy będzie na dobrym poziomie, to w perspektywie kilku lat płaca minimalna mogłaby dojść do 50 proc. płacy średniej _ - powiedział. Takie rozwiązanie - w ocenie Pawlaka - dałoby mocne podstawy do tego, żeby nie było dużego rozwarstwienia dochodowego.

Płaca minimalna wynosi obecnie 1317 zł brutto, czyli ponad 39 proc. średniej pensji.

Jeżeli PKB rósłby w tempie np. 3 proc., to stosunek płacy minimalnej do średniego wynagrodzenia wzrastałby o 1 pkt proc. W przypadku 6-proc. wzrostu PKB, płaca minimalna wzrastałaby o 2 pkt proc. względem średniego wynagrodzenia.

Mechanizm działałby też w drugą stronę; w przypadku, gdy PKB wzrósłby mniej niż 3 proc., relacja płacy minimalnej do średniej pensji spadałaby o 1 pkt proc., a gdyby wzrost PKB był ujemny - relacja ta obniżałaby się o 2 pkt proc.

Przeciwne wiązaniu wzrostu płacy minimalnej z koniunkturą w gospodarce jest OPZZ. Przewodniczący związku Jan Guz powiedział w środę, że związek nie zgadza się na złożoną _ rzutem na taśmę _ propozycję rządu. Według niego rząd swoją decyzją demontuje ustawę o minimalnym wynagrodzeniu, a przyjęcie propozycji Pawlaka oznaczałoby, że wzrost minimalnego wynagrodzenia byłby niższy od aktualnego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t110281.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dzis;zaczyna;sie;xx;forum;ekonomiczne;w;krynicy,106,0,672106.html) Dziś zaczyna się XX Forum Ekonomiczne w Krynicy Jego szef Zygmunt Berdychowski zapowiada, że głównym tematem będzie przyszłość UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t94162.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bielecki;dla;money;pl;15;miliardow;z;prywatyzacji;jest;mozliwe,160,0,672416.html) Bielecki dla Money.pl: 15 miliardów z prywatyzacji jest możliwe Umożliwi to wprowadzenie zasad ładu korporacyjnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t37480.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/petru;dla;money;pl;placy;minimalnej;nie;wiazmy;z;pkb,207,0,672463.html) Petru dla Money.pl: Płacy minimalnej nie wiążmy z PKB - Problemy są gdzie indziej - mówi główny ekonomista BRE Banku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)