Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca w polsce
02.07.2013 06:14

Pierwsza praca. Co powinieneś wiedzieć?

Rozpoczęcie życia zawodowego łączy się nie tylko ze stresem, ale także z formalnościami. Mało kto je lubi, ale nie ukrywajmy - to one w dużej mierze kształtują naszą sytuację prawną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Goodluz/iStockphoto)

Wakacje? Dla wielu młodych Polaków to nie czas leniuchowania, ale moment w którym wkraczają w życie zawodowe. Świeżo upieczeni absolwenci rozglądają się za pracą, a ci którym uda się znaleźć etatowe zatrudnienie będą mogli mówić o szczęściu. Jednak nie powinni przy okazji stracić zdrowego rozsądku- co trzeba wiedzieć rozpoczynając pierwszą pracę?

Rozpoczęcie życia zawodowego łączy się nie tylko ze stresem, ale także z formalnościami. Mało kto je lubi, ale nie ukrywajmy – to one w dużej mierze kształtują naszą sytuację prawną. Warto także zaznajomić się z przepisami – znajomość swoich praw może okazać się bardzo przydatna.

Bez umowy? Nie daj się

Najważniejsza jest umowa o pracę, która powinna być sporządzona na piśmie. Dzięki niej zabezpieczysz swoje interesy i uzyskasz dostęp do niezbędnych świadczeń. Umowa o pracę powinna określać nie tylko jej strony, datę zawarcia i charakter, ale także wskazywać obowiązki pracownika i wysokość jego wynagrodzenia. Pracodawca nalega abyś pracował bez umowy?

– _ Praca _ _ bez _ _ umowy _ _ jest _ _ nielegalna _ _ a _ _ postępowanie _ _ takie _ _ narusza _ _ prawa _ _ pracowników _ _ co _ _ jasno _ _ wynika _ _ z _ _ artykułu _ _ 281 _ _ kodeksu _ _ pracy _ – mówi mecenas Jakub Brykczyński z Brykczyńscy i Partnerzy Adwokackiej Spółki Partnerskiej – _ Za _ _ nieprzestrzeganie _ _ przepisów _ _ w _ _ tym _ _ zakresie _ _ pracodawcy _ _ grozi _ _ kara _ _ grzywny _ – wskazuje mecenas Brykczyński.

Umowa o pracę w 5 odsłonach

Powinieneś wiedzieć, że umowa, umowie nierówna. Wyróżniamy aż 5 jej typów: na okres próbny, na czas określony, na czas nieokreślony, na czas wykonania określonej pracy oraz na zastępstwo. Co te nazwy oznaczają w praktyce? Umowa na czas próbny może być zawarta na maksimum 3 miesiące, po to aby sprawdzić umiejętności pracownika. Po upływie tego czasu nie można po raz drugi zawrzeć takiej umowy z tym samym pracownikiem.

Umowa na czas określony z góry determinuje czas po którym dobiega końca. Uwaga! Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę na czas określony dwukrotnie. Trzecia umowa powinna być już zawarta na czas nieokreślony. Umowa na czas wykonania określonej pracy jest umową czasową, która wygasa z chwilą zrealizowania określonego zadania (np. remontu). Umowa na zastępstwo zawierana jest gdy nowy pracownik wykonuje obowiązki nieobecnej osoby.

Ty też oceniasz

Z reguły jest tak, że najbardziej wyczekiwaną z umów jest umowa na czas nieokreślony. Gwarantuje ona stałe zatrudnienie, a zatem wprowadza w życie pewną stabilizację. Nie znaczy to jednak, że osoby pracujące na innych typach umów są na straconej pozycji. –_ _ Umowy _ _ na _ _ czas _ _ próbny _ _ czy _ _ określony _ _ stają _ _ się _ _ nieraz _ _ przepustką _ _ do _ _ stałego _ _ zatrudnienia, _ _ a _ _ także _ _ okazją _ _ do _ _ zaprezentowania _ _ swoich _ __ możliwości _ – wskazuje Weronika Florkowska z firmy PrimeSoft Polska działającej w branży IT.

– _ Warto _ _ zwrócić _ _ uwagę _ _ na _ _ jeszcze _ _ inny _ _ aspekt _ _ sprawy: _ _ okres _ _ próbny _ _ przechodzi _ _ także _ _ przedsiębiorstwo _ _ w _ _ którym _ _ pracujemy. _ _ To _ _ czas, _ _ w _ _ którym _ _ możemy _ _ sprawdzić _ _ czy _ _ faktycznie _ _ odpowiada _ _ nam _ _ charakter _ _ pracy _ _ i _ _ panujący _ _ w _ _ niej _ _ klimat _ – mówi Florkowska.

Przychodzi nowy do lekarza

Jeśli zaczynasz pracę to musisz przygotować się także na szkolenie z BHP, konieczne będą też badania lekarskie, potwierdzające zdolność do pracy. Pracodawca będzie prowadził ewidencję czasu twojej pracy, a także akta osobowe. W ciągu 7 dni od zatrudnienia musi on zgłosić cię do ubezpieczenia społecznego (emerytalnego, chorobowego, rentowego, wypadkowego, zdrowotnego.) Niezgłoszenie do ubezpieczenia społecznego jest zagrożone karą do nawet 5 tysięcy złotych grzywny!

Jak widać, wejście w życie zawodowe obfituje w wiele obowiązków, które trzeba wypełnić i informacje, które warto zapamiętać. Pamiętaj jednak, że formalności pozwolą tobie ochronić swoje prawa i pozwolą w spokoju zająć się rozwojem zawodowym.

Czytaj więcej w Money.pl
Firmy walczą o etaty. Czy rząd pomoże? We wrześniu zatrudnienie w gospodarce nie zmieniło się, a wynagrodzenia wzrosły o 1,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku
Coraz mniej pracujących. Oto dane NBP Po raz pierwszy od trzech lat wyhamował w Polsce wzrost liczby pracujących i aktywnych zawodowo - czytamy w komunikacie NBP.
Pracodawcy wolą zwalniać niż zatrudniać elastycznie? Aż 70 proc. polskich pracodawców deklaruje, że nie zamierza zatrudniać pracowników w oparciu o umowy cywilnoprawne.
Tagi: praca w polsce, praca, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz