Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
płaca minimalna
11.06.2012 18:55

Płaca minimalna o ile pójdzie w górę? Przedsiębiorcy ostrzegają

Zdaniem przedsiębiorców zbyt wysokie podniesienie najniższego wynagrodzenia spowoduje większą inflację i obniży konkurencyjność polskich firm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andreas Karelias/Dreamstime)

*Zdaniem przedsiębiorców zbyt wysokie podniesienie najniższego wynagrodzenia spowoduje większą inflację i obniży konkurencyjność polskich firm. O wysokości przyszłorocznej płacy minimalnej rząd ma dyskutować podczas jutrzejszych obrad. *

Według Pracodawców RP płaca minimalna w przyszłym roku powinna zostać podniesiona z obecnych 1500 złotych do 1600 złotych brutto. To daje w skali roku wzrost w wysokości 6,7 procent. Podobnie uważają przedsiębiorcy z innych organizacji.

Według Zbigniewa Żurka z Business Centre Club, płaca wyższa niż 1600 złotych zniechęciłaby pracodawców do zwiększania zatrudniania. Jego zdaniem wiele prac jest mniej wartych niż 1600 złotych. W rozmowie z IAR opowiedział się on za likwidacją płacy minimalnej. Według niego byliby z tego zadowoleni i pracownicy, bo mieliby zatrudnienie, i pracodawcy, którzy mieliby poczucie, że mogą zatrudnić pracownika, którego jeśli praca jest warta mniej niż na przykład tysiąc sześćset złotych.

Zbigniew Żurek uważa, że istnienie płacy minimalnej jest niekorzystne szczególnie dla biedniejszych regionów i mniej wykwalifikowanych ludzi. - _ Lepiej zarobić niewiele niż nie zarobić nic _ - dodał przedsiębiorca.

Przedstawiciele związków zawodowych dążą natomiast do tego, by płaca minimalna wynosiła 50 procent średniej krajowej. Mówią, że na razie zgodzą się na 44,5 procent tej średniej, czyli 1676 złotych. Tyle ich zdaniem powinno wynieść najniższe wynagrodzenie brutto w przyszłym roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Płaca minimalna musi wzrosnąć do 1600 zł Obowiązkowa podwyżka wynika z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zgodnie z nią najniższa pensja musi być podwyższona o prognozowaną inflację oraz 2/3 wzrostu PKB.
Płaca minimalna w całej Unii? Tego chce KE Obecnie 20 krajów UE, w tym Polska, ma ustawowo regulowane pensje minimalne. Za brak płacy minimalnej dla wszystkich pracowników krytykowane są Niemcy.
Podnieśli im minimalną pensję - do miliona Płaca minimalna była przez białoruskie władze stopniowo indeksowana w ciągu roku - w styczniu 2011 r. wynosiła 460 tys. rubli białoruskich.
Tagi: płaca minimalna, firma, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz