Notowania

delegacje
03.06.2012 08:24

Podróże służbowe coraz częstsze. Polacy lubią delegacje

Mimo kryzysu nie ograniczamy częstotliwości wyjazdów, a najwyżej ich długość i standard hoteli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AlexanderNovikov/iStockphoto)

*Z najnowszych badań wynika, że Polacy coraz częściej podróżują służbowo. Mimo kryzysu nie ograniczamy częstotliwości wyjazdów, a najwyżej ich długość i standard hoteli. *

W delegacje wybieramy się do dużych miast, kilka razy w miesiącu. Nasza podróż trwa średnio 2 dni, a na jeden nocleg przedsiębiorcy najczęściej są w stanie wydać od 150 do 300 zł.

Według najnowszych badań z maja 2012 roku, opublikowanych w raporcie Business Travel Cards, turystyka biznesowa w Polsce nie przeżywa zastoju. Polacy z roku na rok coraz więcej podróżują służbowo. Instytut Turystyki potwierdza, że w 2010 roku delegacje stanowiły 11 proc. wszystkich krótkoterminowych wyjazdów krajowych. W zeszłym roku liczba ta wzrosła do 14 proc. Według badań Deloitte w 2012 utrzyma się wysoka liczba wyjazdów służbowych, a osoby młode (18-44 lata) zadeklarowały nawet zwiększenie ich częstotliwości.

Z Raportu BTC wynika, że ponad 40 proc. wyjazdów odbywa się do dużych ośrodków miejskich, powyżej 300 tys. mieszkańców. 30 proc. podróżuje do miast mniejszych, a niecałe 30 proc. do małych miejscowości. Polscy biznesmeni udają się w delegację najczęściej kilka razy w miesiącu. Ponad 25 proc. respondentów zadeklarowało, iż podróżują bardzo często, bo więcej niż raz w tygodniu. W 36 proc. wyjazd służbowy obejmuje jeden nocleg, a jedna czwarta przedsiębiorców wyjeżdża średnio na 2 noce.

_ - Z naszych danych wynika, że długość podróży służbowych ma znaczący wpływ na sposób oszczędzania. Im wyjazd trwa dużej, tym bardziej liczy się cena noclegu _ - mówi Grzegorz Asman, analityk i koordynator programu Business Travel Cards.

Jedna czwarta polskich przedsiębiorców przyznaje, że na nocleg w czasie podróży wydaje od 151 do 200 zł. Tyle samo podróżujących jest w stanie wydać o 100 zł więcej. Jedynie ponad 13 proc. nie zwraca tak dużej uwagi na cenę i rezerwuje hotele powyżej 300 zł.

Prawie połowa delegatów rezerwuje hotele 3-gwiazdkowe. Zaledwie 3 proc. zadeklarowało, że korzysta z luksusowych, 5-gwiazdkowych ośrodków. _ - Tutaj również firmy szukają oszczędności. Zwracają uwagę na standard, ale przede wszystkim na cenę. Dlatego najczęściej korzystają z tańszych rezerwacji internetowych lub z kart rabatowych typu BTC _ - dodaje G. Asman.

Polskie małe i średnie firmy wydają rocznie ok 9-12 tys. zł na wyjazdy służbowe. Dlatego tak ważna jest cena transportu i noclegu. Z analiz BTC wynika, że najdroższą formą noclegu jest jego rezerwacja w hotelu. Rezerwacje za pomocą innych kanałów są średnio o 35 proc. tańsze.

Serwisy hrs.com, czy rezerwuje.pl miały najatrakcyjniejsze ceny w przypadku hoteli luksusowych, 5-gwiazdkowych. W hotelach 3- i 4-gwiazdkowych najbardziej opłaca się karta Business Travel Cards, która daje 40 proc. zniżkę.

Polscy biznesmeni jeżdżą zatem w podróże służbowe więcej, ale oszczędniej. Najczęściej decydują się na 1, 2 noclegi w dobrej klasy hotelach, ale korzystając chętniej z rabatów.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w systemie czasu pracy. Na lepsze? Wiceminister pracy zaproponował nowelizację kodeksu pracy, tak by regulacje dotyczące systemu organizacji czasu pracy przesunięto z kodeksu pracy na poziom zakładów.
Dowcipy w pracy. Zobacz jak to robimy Jak dowcipy w pracy, nawet te _ grube _ przekładają się na sukces firmy? Oto wyniki badań.
Długo chorujesz? Zwolnią cię Pozostając na zwolnieniu lekarskim dłużej niż trzy miesiące, ryzykujesz natychmiastowym zwolnieniem.
Tagi: delegacje, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, kadry, baza wiedzy, manager, prawo, najważniejsze, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz