Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polki w czołówce rankingu "The Economist". Na rynku pracy bijemy na głowę nawet Niemcy

Polki w czołówce rankingu "The Economist". Na rynku pracy bijemy na głowę nawet Niemcy

Kobiety w Polsce zarabiają średnio o 8 proc. mniej niż mężczyźni. Bijemy pod tym względem na głowę Niemcy, gdzie różnica w wynagrodzeniach sięga ponad 20 proc. Jednocześnie Polska jest w czołówce krajów, w których kobiety mają największe szanse na równe traktowanie w pracy.

- Kobiety często nawet nie potrafią marzyć o wysokich zarobkach – mówiła w programie #dziejesienazywo Monika Dawid-Sawicka, ekspertka rynku pracy. Badania pokazują bowiem, że niezależnie, czy kobiety pytane są o to, ile chcą zarabiać, czy o to, za jaką najniższą stawkę byłyby gotowe podjąć pracę i o jakiej pensji marzą, zawsze podają niższe kwoty niż mężczyźni.

- Najwyższe dysproporcje są na stanowiskach specjalistycznych – mówiła w programie Daria Dąbrowska, ekspertka rynku pracy z firmy Antal Polska. Zatem kobieta na stanowisku na przykład programisty zarobi znacznie mniej niż mężczyzna. Jednocześnie jednak te dysproporcje maleją na stanowiskach kierowniczych. - Im kobieta zajmuje wyższe stanowisko, tym te różnice są mniejsze - twierdzi ekspertka.

- Teraz to kandydaci do pracy dyktują warunki i widzę, że kobiety często zaniżają swoje oczekiwania finansowe – twierdzi Dąbrowska.

Polska jednak jest w czołówce krajów, w których kobiety mają największe szanse na równe traktowanie w pracy – wynika z Indeksu Szklanego Sufitu przygotowywanego przez "The Economist".

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Marcin7609
37.47.77.* 2016-03-08 17:26
Paulina7890 gdzie ty studia kończyłaś skoro u ciebie 5000 brutto jest na rękę???????
Paulina7890
193.203.45.* 2016-03-08 17:08
Skończyłam inżynierkę (bez magistra) 5000 zł brutto na rękę i na dzień dobry zajęłam miejsce kierownika projektu w korporacji międzynarodowej. Gdzie nie skręcam śrubek, a obecnie ulepszam TK. Drogie Panie wierzcie w Swoje umiejętności i miejcie w du**e teksty zazdrosnych mężczyzn, którzy adekwatnie czują że już nie są w stanie sprostać podstawowym wymaganiom stawianym przez społeczeństwo - utrzymać rodzinę.
Jeśli pracodawcy Was nie doceniają to na zachodzie, czy w Skandynawii o wiele więcej zarobicie. Sama zastanawiam się nad wyjazdem :/...
jan566
81.190.252.* 2016-03-08 16:45
Trzeba obniżyć polkom, żeby wróciły do kuchni i ze szczotą do kibla.Tam gdzie od zawsze jest ich miejsce.Ciekawe, jak szybko każda wojna przywraca odpowiednie proporcje i miejsca w szyku.Później znowu jest spokój przez kilkadziesiąt lat z babami.
Zobacz więcej komentarzy (8)