Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polskie firmy za granicą. Rząd da dofinansowanie do wypłat

0
Podziel się:

Sprawdź, kto może na nie liczyć.

Polskie firmy za granicą. Rząd da dofinansowanie do wypłat
(GlobalStock/iStockphoto)
bESjKqNx

Polacy, którzy mieszkają za granicą, mogą zgłaszać się do programu _ Inteligentny start _. Jego celem jest zatrudnianie rodaków w polskich firmach działających na obczyźnie. Zainteresowanie wyraziło kilkadziesiąt firm. Korzyści są obopólne - mówi Witold Panek z fundacji realizującej program.

Program realizuje Fundacja Inteligentny Start. Projekt jest współfinansowany ze środków z MSZ w ramach konkursu na realizację zadania _ Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 roku _.

Panek zaznaczył, że pracodawcy, który zdecyduje się zatrudnić Polaka, oferowane jest dofinansowanie kosztów wynagrodzenia pracownika. _ - To jest dofinansowanie przez 12 miesięcy w comiesięcznych transzach - w tym roku jeszcze jest to 30 proc. kosztów wynagrodzenia, od przyszłego roku na pewno będzie 50 proc. _ - zapowiedział.

bESjKqNz

Panek zwrócił uwagę, że program jest kierowany nie tylko do osób, które dopiero wyjechały z kraju i mają jeszcze polskie obywatelstwo, ale również do tych, którzy deklarują polską narodowość i są potomkami starszej polskiej emigracji.

_ - Wyszliśmy z założenia, że każdy przedsiębiorca, realizujący swe plany biznesowe, w którymś momencie dochodzi do wniosku, że Polska to za mało. Prędzej czy później musi myśleć o tym, by wyjść poza granice naszego kraju. I oczywiście napotyka w tym momencie na szereg barier, trudności, jedną z nich są kadry _ - tłumaczył Panek.

Z drugiej strony - kontynuował - polska emigracja na świecie, szczególnie w Europie, jest dość liczna. Wśród nich jest wielu młodych, ambitnych ludzi, którzy skończyli studia za granicą i tam chcą realizować swe plany życiowe i zawodowe - wskazywał.

_ - Nic nie stoi na przeszkodzie, by te dwie sprawy połączyć. Dlaczego ci ludzie nie mieliby pracować dla polskich przedsiębiorstw, polskich firm, które chcą inwestować za granicą? Korzyść jest obopólna _ - zaznaczył Panek.

bESjKqNF

Jak mówił, takie rozwiązanie sprawia, że przedsiębiorcom jest łatwiej, bo nie muszą delegować swych pracowników z kraju i płacić - oprócz wynagrodzenia - kosztów związanych z delegacją; łatwiej jest również Polakom mieszkającym za granicą. Podkreślał, że osoba mieszkająca kilka lat w danym kraju zna już język i specyfikę kulturową, co także jest korzystne dla polskiego pracodawcy. - _ Nie trzeba pewnych drzwi wyważać, które są otwarte _ - wskazywał.

Konferencja inaugurująca program _ Inteligentny Start _ odbyła się w czerwcu, uczestniczył w niej ówczesny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Aby ułatwić komunikację między polskimi pracodawcami a rodakami mieszkającymi za granicą uruchomiony został specjalny portal www.inteligentny-start.org.

Na stronie internetowej Fundacji Inteligentny Start czytamy, że jej cele to m.in. ułatwienie polskim studentom i absolwentom zagranicznych uczelni odbywania staży i praktyk lub uzyskania pracy w polskich przedsiębiorstwach rozwijających działalność za granicą oraz ułatwienie ekspansji zagranicznej polskim firmom (szczególnie małym i średnim przedsiębiorstwom).

bESjKqNG
Czytaj więcej w Money.pl
Polacy nie wracają do kraju, bo boją się o pracę W 2012 roku poza Polską czasowo przebywało 2,13 milionów Polaków.
Młodzi częściej uciekają z kraju. Nowe dane Mimo spadającej liczby zarejestrowanych bezrobotnych, sytuacja absolwentów szkół wyższych nie jest najlepsza.
Co 10 bezdomny w Londynie jest Polakiem Imigranci z państw postkomunistycznych są w Londynie drugą największą grupą bezdomnych po Brytyjczykach; łącznie stanowią ok. 31 proc. bezdomnych w stolicy.
bESjKqOa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)