Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Praca na zmiany a zasiłek opiekuńczy

0
Podziel się:

Zasiłek opiekuńczy przysługuje m.in. za dni, w których rodzice pracują na tych samych zmianach.

Praca na zmiany a zasiłek opiekuńczy
(PAP/DPA)

Jeżeli przynajmniej jedno z rodziców pracuje w systemie zmianowym, zasiłek opiekuńczy przysługuje m.in. za dni kiedy oboje rodzice pracują na różnych zmianach, a chore dziecko pozostawałoby bez opieki w wyniku częściowego pokrywania się godzin pracy.

W przypadku, gdy oboje rodzice pracują w systemie pracy zmianowej, bądź tylko jedno z rodziców pracuje w takim systemie, zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko za dni, w których rodzice pracują na tych samych zmianach. Przysługuje także za okres, w którym oboje rodzice pracują na różnych zmianach, a chore dziecko pozostawałoby bez opieki w wyniku częściowego pokrywania się godzin pracy albo wskutek dojazdu, czy dojścia do pracy lub z pracy.

| Przykład |
| --- |
| Pracownica przedłożyła zaświadczenie lekarskie o konieczności sprawowania opieki nad chorym 6-letnim dzieckiem w okresie od 1 do 5 czerwca. W okresie choroby dziecka matka pracowałaby na pierwszą zmianę w godz. od 6.00 do 14.00, natomiast ojciec dziecka pracuje w następujących godzinach: - 1 czerwca rozpoczął pracę od 22.00, - 2 czerwca skończył pracę o 6.00, - 3 czerwca pracował od 14.00 do 22.00, - 4 czerwca rozpoczął pracę o 22.00, - 5 czerwca skończył pracę o 6.00. Pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego za: - 2 czerwca, ponieważ ojciec dziecka w tym dniu nie jest domownikiem mogącym zapewnić opiekę dziecku, ponieważ odpoczywa po pracy na nocnej zmianie, - 3 czerwca, ponieważ rodzice pracują wprawdzie na różnych zmianach, ale chore dziecko pozostawałoby bez opieki wskutek dojazdu rodziców do pracy i z pracy, - 5 czerwca, ponieważ ojciec dziecka w tym dniu nie jest domownikiem mogącym zapewnić opiekę dziecku, ponieważ odpoczywa po pracy na nocnej zmianie. |

Za 1 i 4 czerwca zasiłek opiekuńczy nie przysługuje pracownicy, ponieważ w tych dniach rodzice nie pracują na tych samych zmianach ani godziny ich pracy nie pokrywają się, nawet wskutek dojazdu do pracy i z pracy. Zatem w tych dniach, ojciec dziecka jest domownikiem mogącym zapewnić opiekę choremu dziecku.

Autorka jest specjalistką w zakresie świadczeń krótkoterminowych.

praca
wiadomości
kadry
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)