Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Pracodawcy za niższym wzrostem płacy minimalnej, niż proponuje resort

156
Podziel się:

- Za niższym wzrostem płacy minimalnej w przyszłym roku niż zaproponował to resort rodziny i pracy, opowiedziały się organizacje pracodawców reprezentowane w Radzie Dialogu Społecznego. Chcą podwyżki o 50 zł, a resort - o 100 zł - z obecnych 2000 zł do 2100 zł.

Pracodawcy za niższym wzrostem płacy minimalnej, niż proponuje resort

Rząd planuje podniesienie stawki płacy minimalnej w 2018 roku. Jak zapewniał wcześniej na antenie radiowej Jedynki przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk,wzrost będzie większy od przewidywanych założeń inflacyjnych.

We wspólnym stanowisku Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, Bussines Centre Clube i Związek Rzemiosła Polskiego zapisali, że proponowana przez stronę pracodawców stawka płacy minimalnej na 2018 r. to 2050 zł brutto miesięcznie, co oznaczałoby równocześnie wzrost minimalnej stawki godzinowej do 13,30 zł brutto.

"Taki wzrost byłby spójny z ustawowym mechanizmem gwarancji podwyżek minimalnego wynagrodzenia" - przypomnieli pracodawcy. W ich ocenie ostatnie lata były czasem "bezprecedensowo szybkiego" wzrostu płacy minimalnej, która została podniesiona z 936 zł w 2007 r. do 2000 zł w 2017 r.

Pracodawcy są za utrzymaniem bez zmian poziomu funduszu płac w państwowej sferze budżetowej. "Oznacza to, że podwyżki wynagrodzeń byłyby możliwe, ale tylko wtedy, gdyby doszło do ograniczenia poziomu zatrudnienia" - podkreślili. Zaznaczyli, że w ciągu ostatnich 15 lat liczba osób pracujących w administracji publicznej zwiększyła się o ok. 66 proc.

W sprawie poziomu waloryzacji emerytur i rent chcieliby wzrostu tych świadczeń jedynie o wskaźniki wynikające z ustawy - wzrost o poziom inflacji oraz 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Domagają się takiego wskaźnika, ze względu na obniżenie wieku emerytalnego, do którego dojdzie 1 października oraz znaczny deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i sytuację demograficzną.

"Ustalenie wyższego poziomu waloryzacji byłoby wyrazem braku odpowiedzialności za przyszłość" - zaznaczyli.

Minister rodziny i pracy zaproponowała, by minimalna płaca wzrosła w 2018 r. z obecnych 2000 zł do 2100 zł.

kraj
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(156)
ks
5 lata temu
Płaca minimalna powinna wzrosnąć o 100%. A te 100 zł. to chyba na lizaki. Paranoi ciąg dalszy.
Niepełnospraw...
5 lata temu
,,Zaznaczyli, że w ciągu ostatnich 15 lat liczba osób pracujących w administracji publicznej zwiększyła się o ok. 66 proc." Ciekawe kiedy w końcu wzrośnie wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w instytucjach państwowych? ponieważ, w prawie wszystkich instytucjach państwowych wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, permanentnie utrzymuje się poniżej wymaganego przepisami progu 6%.
Brud, Smród i...
5 lata temu
Ciekawe kiedy w końcu wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny dla osób niepełnosprawnych, bo od 2006 roku, wynosi on jedynie 153 złote miesięcznie i przez te prawie 11 lat nie wzrósł, ani razu nawet o 1 złotówkę.
t2k
5 lata temu
dla mnie to podwyżka ZUSu.
----
5 lata temu
Dać Prezesowi firmy 2100 brutto i niech żyje. Ciekawe co wtedy powie. Polski pracownik nadal niewolnikiem w UE
...
Następna strona