Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pracodawcy boją się niepełnosprawnych

0
Podziel się:

W Polsce powinien powstać jednolity system wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a przepisy powinny zostać radykalnie uproszczone.

Pracodawcy boją się niepełnosprawnych
(PAP)

Takie są wnioski z raportu o promocji zatrudnienia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy. Raport został przygotowany przez Instytut Badań Strukturalnych na zlecenie Międzynarodowej Organizacji Pracy.

ZOBACZ TAKŻE:
Niepełnosprawni w pracy - zysk pracodawcyZ raportu wynika, że pracodawcy boją się zatrudniać niepełnosprawnych i nadal mało wiedzą o korzyściach finansowych, które się wiążą z przyjęciem niepełnosprawnego pracownika.

Ci ostatni natomiast obawiają się, że podejmując pracę stracą świadczenia rentowe. Te dwie tendencje - w połączeniu ze skomplikowanymi przepisami - powodują, że przy zmniejszającym się bezrobociu osoby niepełnosprawne mają najniższy wskaźnik zatrudnienia od lat 90-tych.

Wśród osób niepełnosprawnych myślących o podjęciu zatrudnienia jest o 40 procent więcej bezrobotnych, niż wsród ludzi o pełnej sprawności. Jeszcze gorzej przedstawia się stan dążenia do zatrudnienia lub zmiany pracy na lepszą w całej populacji osób niepełnosprawnych. O znalezieniu pracy i podniesieniu swoich kwalifikacji myśli co 10-ta z tych osób. Natomiast pośród osób o znacznym stopniu niesprawności tylko 2 procent chce pracować.

Piotr Pawłowski ze Stowarzyszenia Integracja - poruszający się na wózku - podkreśla, że jedyną szansą zmiany tego stanu rzeczy jest opracowanie spójnego - uwzględniającego wszystkie aspekty niepełnosprawności - sytemu wsparcia zatrudnienia.

Zdaniem Pawłowskiego, ważne jest także przekonanie samych osób niepełnosprawnych, że wiele zależy od ich wysiłku i determinacji w zdobywaniu pracy i w gotowości do zmierzenia się z wyzwaniami rynku, na którym wielu niepełnosprawnych może z powodzeneim konkurować z osobami zdrowymi.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)