Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pracodawcy mogą korzystać z pracowniczych programów emerytalnych

0
Podziel się:

W ten sposób ominą podatek Belki.

Pracodawcy mogą korzystać z pracowniczych programów emerytalnych
(lisegagne/iStockphoto)

Pieniądze odkładane w ramach grupowego pracowniczego programu emerytalnego (PPE) są chronione przed podatkiem Belki. Co więcej, z tej ochrony mogą skorzystać sami przedsiębiorcy – pod warunkiem, że programy emerytalne przewidują możliwość uczestnictwa w nich także pracodawcy.

Przed podatkiem Belki trudno uciec. Państwo świadomie zgodziło się nie pobierać haraczu tylko w dwóch przypadkach: przy zyskach z inwestycji w Indywidualne Konta Emerytalne i we wspomniane PPE (są jeszcze inne sposoby na uniknięcie tego podatku, ale będące efektem luki prawnej, a nie powstałe z woli rządzących). Warto się zatem przyjrzeć, co dokładnie oferują PPE.

PPE to przede wszystkim tzw. składki podstawowe, opłacane pracownikom przez pracodawcę (jej wartość nie jest wliczana do wynagrodzenia stanowiącego podstawę do zapłaty obowiązkowych składek ZUS)
. Wysokość składki podstawowej może być określona na różne sposoby: procentowo od pensji, w jednakowej kwocie dla wszystkich uczestników PPE lub procentowo od wynagrodzenia, z określeniem maksymalnej, kwotowej wysokości. Kwota takiej składki nie może być jednak wyższa niż 7 proc. pensji pracownika.

Toteż w firmie, w której działa PPE, pracownik ma prawo do odkładania także tzw. składki dodatkowej, finansowanej z jego wynagrodzenia już po opodatkowaniu. Zwykle to on sam decyduje, ile chce jeszcze odkładać (może później zmienić decyzję w tej kwestii) i jak długo chce to robić. Obowiązuje go jednak, podobnie jak w przypadku wpłat na IKE, roczny limit: suma składek dodatkowych nie może przekroczyć 4,5-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w danym roku. Oznacza to, że rocznie można oszczędzać bez podatku Belki nawet kilkanaście tysięcy złotych. Mimo to pracownicy niechętnie korzystają z tej możliwości - według danych KNF w 2009 r. skorzystało tylko 9,4 proc. uczestników PPE.

Z firmowego PPE może skorzystać każda zatrudniona w niej osoba, niezależnie od wymiaru pracy. Co więcej, uczestnikami pracowniczych programów emerytalnych mogą być także sami przedsiębiorcy, a dokładnie: osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, wspólnicy spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komandytowej i komandytowo-akcyjnej, odpowiadający za zobowiązania spółki bez ograniczenia. Warunek jest jeden: prowadzone przez nich programy emerytalne dla pracowników muszą przewidywać taką możliwość. A to już zależy od uzgodnień z załogą.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t34130.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/uwaga;na;opodatkowanie;odsetek;od;firmowych;lokat,138,0,862602.html) Uwaga na opodatkowanie odsetek od firmowych lokat Są one traktowane z punktu widzenia podatkowego jak depozyty osób fizycznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t35120.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/fundusz;swiadczen;socjalnych;pomaga;obnizyc;podatek,85,0,851541.html) Fundusz świadczeń socjalnych pomaga obniżyć podatek Pracodawca może zaliczyć odpisy na fundusz do kosztów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t46852.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/firmowe;programy;emerytalne;bez;podatku;belki,30,0,851486.html) Firmowe programy emerytalne bez podatku Belki Korzyścią przedsiębiorcy jest niewątpliwie możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodu wydatków związanych z utworzeniem i działaniem programu.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)