Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
09.10.2016 13:02

Eksplozja przedsiębiorczości w Polsce. A jak jest z pensjami?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)

Polacy są coraz bardziej przedsiębiorczy. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ubiegłym roku działało w naszym kraju prawie 2 mln mikroprzedsiębiorstw. W ciągu ostatnich lat przychody takich przedsiębiorców skoczyły aż o 28 proc, czyli o 215 mld zł. Dla pracowników statystyki jednak nic nie znaczą. Średnia pensja w małych firmach to 2,3 tys. zł - prawie połowa tego, co GUS wylicza dla całej gospodarki.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego - w ciągu ostatnich pięciu lat w Polsce wyraźnie rozwinęła się przedsiębiorczość. W porównaniu do 2010 roku przybyło nam mikroprzedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających do 9 pracowników. W ubiegłym roku takich przedsiębiorstw było dokładnie 1 mln 905 tys. W takich firmach zatrudnienie ma prawie 4 mln Polaków.

Jak wynika z analizy GUS, pół dekady wystarczyło, żeby wynik finansowy takich przedsiębiorstw skoczył o 34 proc. i wyniósł 124 mld zł. Przychody z kolei podskoczyły o 28 proc, czyli 215 mld i zatrzymały się na poziomie 976 mld zł.

Źródło: GUS

Przychody - w przeliczeniu na jeden podmiot - kształtowały się od 95,4 tys. zł (w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą działalność usługową) do 1,7 mln zł (w jednostkach z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa).

Najwięcej osób pracuje w sektorze handlu i naprawy samochodów. 25 proc. wszystkich firm działa właśnie w tych branżach i odpowiada za prawie 40 proc. przychodów. Najmniej z kolei w rolnictwie i kulturze. Te sektory nie zatrudniają nawet 2 proc. wszystkich pracujących. Statystycy zwracają uwagę, że coraz mniej firm działa w budownictwie.

Jak wyliczył GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w mikrofirmach w 2015 roku ukształtowało się na poziomie 2397 zł brutto. Rok wcześniej było to 2256 zł, czyli o 141 zł mniej. Najwyższe wynagrodzenie otrzymują pracownicy z sektora informacji i komunikacji - średnia pensja tam to aż 3,5 tys. zł brutto. Najniższe wynagrodzenia to z kolei domena leśnictwa i rybactwa (1976 zł brutto) i gastronomii (1982 zł).

Duże zróżnicowanie wynagrodzeń jest, gdy pod uwagę weźmiemy województwa. Najwięcej zarabiają mieszkańcy mazowieckiego, najmniej świętokrzyskiego, podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego.

Źródło: GUS

Warto przypomnieć, że według danych GUS średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce wynosi już ponad 4,2 tys. zł. A to oznacza, że w mikrofirmach zarabia się o połowę mniej.

Tagi: wiadomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, kadry, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-10-2016

Wojtek WardaDo średniej są wliczane zarobki Misiewiczów a te są duże

09-10-2016

BIG MEN,,Średnia krajowa''jest sztucznie zawyżana-ponad połowa Polaków bierze,,do ręki''poniżej 2 tysięcy.

09-10-2016

ezraEksplozja. Może wspomnijcie o dotacjach przejadanych głównie przez składki ZUS a sprawa z eksplozją się wyjaśni. Po 2 latach finito dla 90% nowych … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)