Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Raporty ZUS RSA. Uważaj na problemy

0
Podziel się:

W przypadku, gdy pracownik dostarczy zwolnienie lekarskie po terminie wypłaty wynagrodzenia, mogą zaistnieć wątpliwości, kiedy należy to ująć w formularzu ZUS DRA.

Raporty ZUS RSA. Uważaj na problemy
(damircudic/iStockphoto)

Przykład: _ Pracownik dostarczył ZUS ZLA na okres od 28 do 31 stycznia, po terminie wypłaty wynagrodzenia za styczeń. Rozumiem, że w wypłacie za luty potrącę kwotę za okres zwolnienia lekarskiego oraz naliczę wynagrodzenie chorobowe za 4 dni. Nie wiem natomiast, jak rozliczyć to w DRA, czy zgodnie z listą płac za luty, czyli dopiero w DRA za marzec. Dodam, że płace wypłacane są do 10. dnia następnego miesiąca, czyli pensja za luty wypłacona zostanie 10 marca. Czy teraz w DRA za luty muszę coś już wykazać? _

Jeżeli pracownik był chory w styczniu, ale wynagrodzenie za ten okres otrzymał w lutym, to płatnik w raporcie ZUS RSA składanym za luty w podstawie wymiaru składek uwzględni okres niezdolności do pracy 28–31.01.2011, kwotę wynagrodzenia chorobowego oraz kod świadczenia przerwy – 331 (wynagrodzenie za czas choroby). Kwota wypłaconego w lutym wynagrodzenia za czas choroby powinna być uwzględniona w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne za luty.

Składki na ubezpieczenia społeczne należne za dany miesiąc pracodawca nalicza od wszystkich przychodów stanowiących podstawę wymiaru składek, które zostały wypłacone pracownikowi od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, za który składany jest raport. Oznacza to, że w raporcie składanym za styczeń 2011 r. płatnik powinien wykazać przychody, które uzyskał pracownik od 1 do 31 stycznia, bez względu na to, za jaki miesiąc je uzyskał. W przypadku gdy płatnik wypłaca wynagrodzenia do 10. dnia danego miesiąca za poprzedni miesiąc, w raporcie za styczeń będzie uwzględnione wynagrodzenie, które pracownikowi wypłacono za grudzień.

Uwaga: Wynagrodzenie za czas choroby, a także zasiłki chorobowe są rozliczane przez pracodawcę w dokumentach rozliczeniowych składanych do ZUS w miesiącu, w którym faktycznie je wypłacono.

Podstawa prawna:

  • § 2 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2008 r. nr 78, poz. 465 ze zm.).
Czytaj więcej w Money.pl
Ubezpieczenie chorobowe. Sprawdź, czy warto je opłacać Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą ubezpieczenie chorobowe, w przeciwieństwie do innych składek ZUS, jest dobrowolne.
Brak prawa do zasiłku opiekuńczego. Jak skorygować dokumenty? Nienależne zwolnienie pracownika na opiekę nad dzieckiem prowadzi do komplikacji przy rozliczaniu jego czasu pracy.
Senat jednomyślny. Takich kar już nie będzie Przewiduje to nowelizacja przepisów, którą bez poprawek, jednogłośnie poparł Senat. Zmiana wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
wiadomości
kadry
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)