Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozliczenie PIT za 2013 rok przez pracodawcę. Co trzeba zrobić?

0
Podziel się:

Do 10 stycznia pracownik może zwrócić się do swojego pracodawcy, by wypełnił za niego zeznanie podatkowe za zeszły rok.

Rozliczenie PIT za 2013 rok przez pracodawcę. Co trzeba zrobić?
(MorePixels/iStockphoto)

Do 10 stycznia pracownik może zwrócić się do swojego pracodawcy, by wypełnił za niego zeznanie podatkowe za zeszły rok - poinformowała dzisiaj rzeczniczka resortu finansów Wiesława Dróżdż.

Dodała ona, że pracownik, który chciałby, aby to pracodawca rozliczył jego dochód za ubiegły rok, powinien złożyć płatnikowi przed 10 stycznia oświadczenie PIT-12.

_ - Z tego rozwiązania może skorzystać wyłącznie w sytuacji, gdy w 2013 r. uzyskał dochody tylko u jednego płatnika. Jeśli zmieniał pracę lub łączył zatrudnienie w kilku różnych miejscach, będzie musiał rozliczyć się sam _ - zaznaczyła Dróżdż.

W oświadczeniu tym pracownik stwierdza, że przez cały rok uzyskiwał dochody u jednego pracodawcy, nie będzie korzystał z ulg podatkowych oraz preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów - na przykład ze wspólnego opodatkowania małżonków.

_ - Po złożeniu oświadczenia płatnik jest zobowiązany do obliczenia rocznego podatku za pracownika na formularzu PIT-40 i przekazania go do końca lutego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu _ - poinformowała rzeczniczka MF.

Jednocześnie wskazała, że jeśli pracownik (rozliczony przez płatnika) osiągnął również przychody np. z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych, z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19 proc. lub przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wówczas powinien złożyć odrębne deklaracje przeznaczone do rozliczenia tych przychodów.

_ - Złożenie oświadczenia PIT-12 i sporządzenie przez płatnika PIT-40 nie pozbawia podatnika prawa do złożenia zeznania PIT-36 lub PIT-37 do końca kwietnia - według ogólnie obowiązujących zasad. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy pomimo złożenia oświadczenia PIT-12, podatnik chce skorzystać z ulg lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem _ - wskazała Dróżdż.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/m269698.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/zwrot;podatku;to;moze;wydluzyc;oczekiwanie,61,0,1310013.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nie dostałeś jeszcze zwrotu z PIT? Powód... Czekasz na zwrot podatku, a PIT wysłałeś pocztą? Możesz otrzymać nadpłatę później niż inni podatnicy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/m255295.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/rozliczenie;pit;szykuja;sie;duze;zmiany,245,0,1303285.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Będą zmiany w PIT. Rząd nałoży nowe obowiązki Ministerstwo Finansów chce także by to urzędy skarbowe wypełniły za podatników zeznanie PIT.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/215/m247767.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/jak;placic;niski;pit;czyli;rozliczanie;kosztow;uzyskania;przychodow,99,0,1268835.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jak płacić niski PIT, czyli rozliczanie kosztów uzyskania przychodów Kwestię tę regulują ustawy o PIT i CIT. Zgodnie z nimi nie wszystko można rozliczyć.
podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)