Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rozliczenie PIT za 2013 rok przez pracodawcę. Co trzeba zrobić?

0
Podziel się

Do 10 stycznia pracownik może zwrócić się do swojego pracodawcy, by wypełnił za niego zeznanie podatkowe za zeszły rok.

Rozliczenie PIT za 2013 rok przez pracodawcę. Co trzeba zrobić?
(MorePixels/iStockphoto)
bDIGwWNx

Do 10 stycznia pracownik może zwrócić się do swojego pracodawcy, by wypełnił za niego zeznanie podatkowe za zeszły rok - poinformowała dzisiaj rzeczniczka resortu finansów Wiesława Dróżdż.

Dodała ona, że pracownik, który chciałby, aby to pracodawca rozliczył jego dochód za ubiegły rok, powinien złożyć płatnikowi przed 10 stycznia oświadczenie PIT-12.

_ - Z tego rozwiązania może skorzystać wyłącznie w sytuacji, gdy w 2013 r. uzyskał dochody tylko u jednego płatnika. Jeśli zmieniał pracę lub łączył zatrudnienie w kilku różnych miejscach, będzie musiał rozliczyć się sam _ - zaznaczyła Dróżdż.

bDIGwWNz

W oświadczeniu tym pracownik stwierdza, że przez cały rok uzyskiwał dochody u jednego pracodawcy, nie będzie korzystał z ulg podatkowych oraz preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów - na przykład ze wspólnego opodatkowania małżonków.

_ - Po złożeniu oświadczenia płatnik jest zobowiązany do obliczenia rocznego podatku za pracownika na formularzu PIT-40 i przekazania go do końca lutego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu _ - poinformowała rzeczniczka MF.

Jednocześnie wskazała, że jeśli pracownik (rozliczony przez płatnika) osiągnął również przychody np. z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych, z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19 proc. lub przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wówczas powinien złożyć odrębne deklaracje przeznaczone do rozliczenia tych przychodów.

_ - Złożenie oświadczenia PIT-12 i sporządzenie przez płatnika PIT-40 nie pozbawia podatnika prawa do złożenia zeznania PIT-36 lub PIT-37 do końca kwietnia - według ogólnie obowiązujących zasad. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy pomimo złożenia oświadczenia PIT-12, podatnik chce skorzystać z ulg lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem _ - wskazała Dróżdż.

bDIGwWNF
Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/m269698.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/zwrot;podatku;to;moze;wydluzyc;oczekiwanie,61,0,1310013.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nie dostałeś jeszcze zwrotu z PIT? Powód... Czekasz na zwrot podatku, a PIT wysłałeś pocztą? Możesz otrzymać nadpłatę później niż inni podatnicy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/m255295.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/rozliczenie;pit;szykuja;sie;duze;zmiany,245,0,1303285.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Będą zmiany w PIT. Rząd nałoży nowe obowiązki Ministerstwo Finansów chce także by to urzędy skarbowe wypełniły za podatników zeznanie PIT.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/215/m247767.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/jak;placic;niski;pit;czyli;rozliczanie;kosztow;uzyskania;przychodow,99,0,1268835.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jak płacić niski PIT, czyli rozliczanie kosztów uzyskania przychodów Kwestię tę regulują ustawy o PIT i CIT. Zgodnie z nimi nie wszystko można rozliczyć.
bDIGwWOa
wiadomości
wiadmomości
kraj
Źródło:
KOMENTARZE
(0)