Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Różnice zarobków kobiet i mężczyzn. Polska wśród najbardziej sprawiedliwych krajów Unii Europejskiej

Różnice zarobków kobiet i mężczyzn. Polska wśród najbardziej sprawiedliwych krajów Unii Europejskiej

Wyrównanie poziomu płac kobiet i mężczyzn jest wciąż nieosiągalnym celem dla walczących o to organizacji i instytucji. Są jednak kraje, którym znacznie bliżej do tego ideału niż innym. W Unii Europejskiej Polska należy pod tym względem do ścisłej czołówki. Na szarym końcu znajdują się za to nasi najbliżsi unijni sąsiedzi - Czechy, Słowacja i Niemcy.

Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu - z 2014 roku - w Unii Europejskiej kobiety zarabiają średnio o 16,1 proc. mniej na godzinę niż mężczyźni. Co gorsza, wskaźnik ten nie zmienia się - jest identyczny jak w 2010 roku.

W Polsce średnia stawka godzinowa kobiet jest o 7,7 proc. niższa niż w przypadku mężczyzn, co oznacza, że pod względem równości w wypłatach wyprzedzają nas tylko Słowenia (2,9 proc.), Malta (4,5 proc.) i Włochy (6,5 proc.).

Dobre miejsce Polski nie oznacza jednak, że nasz rynek pracy zmierza ku równości płac kobiet i mężczyzn. Jest wręcz przeciwnie - od 2010 roku, gdy płace kobiet były zaledwie o 4,5 proc. niższe, różnica stale powiększa się.

Co ciekawe, będąca prymuską równouprawnienia ekonomicznego kobiet i mężczyzn Słowenia w pewnym momencie osiągnęła nawet wskaźnik oznaczający lepszą pozycję płci pięknej na rynku pracy. W 2010 roku różnica wyniosła 0,9 proc. na korzyść kobiet.

Wzorem zrównywania płac kobiet i mężczyzn z pewnością nie mogą być Niemcy, gdzie od 2002 do 2014 roku różnica pomiędzy w wypłatach nie zmieniła się nawet o 0,1 proc. Wśród unijnych krajów z największą różnicą płac negatywnym liderem jest jednak Estonia, gdzie kobiety zarabiają o niemal 30 proc. mniej niż mężczyźni.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
2016-03-11 13:41
Moim zdaniem to dobrze. Zarobki głównie zależą od doświadczenia i wiedzy a nie tego czy jest się kobietą czy mężczyzną.
bJurek
194.165.48.* 2016-03-10 15:12
Zniszczono przemysł przetwórczy, inne działy 'męskie' zredukowane, to zostały tylko: banki, usługi, urzędy i biura, biura, biura. A w te klocki kobiety są lepsze.
i tyle
37.47.103.* 2016-03-07 22:38
logika przedstawiona powyżej obraża mój iloraz inteligencji. Jeśli mamy kobietę i mężczyznę w tym samym wieku, i kobieta ma 5 lat doświadczenia (czyli naprawdę już sporo) a mężczyzna ma 10 lat doświadczenia, i zakładając że potrafili to samo na stracie to do cholery ten facet jest o połowę bardziej doświadczony zawodowo niż ta kobieta. Tak, bo rodziła np. 2 dzieci i była na wychowawczym przez 5 lat. Ale czy za rodzenie i bycie na wychowawczym firmy płacą tak jak wykonaną pracę na pokładzie? Czy firmy płaca za bycie dobrą matką? Nie, ten facet jest obiektywnie 2x bardziej doświadczony niż ta kobieta. I dlatego lepiej zarabia.
Zobacz więcej komentarzy (6)