Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm zmienił przepisy dotyczące minimalnej składki zdrowotnej

0
Podziel się

Jeżeli ustawę przyjmie i Senat, przedsiębiorcy od marca do grudnia płacić będą zdrowotne w wysokości 224,24 zł miesięcznie.

Sejm zmienił przepisy dotyczące minimalnej składki zdrowotnej
(PAP/Paweł Kula)
bEhLvPfV

Wprowadzenie minimalnej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących działalność pozarolniczą zakłada nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, którą w piątek uchwalił Sejm.

Za nowelizacją głosowało 411 posłów, nikt nie był przeciw, nikt też nie wstrzymał się od głosu.

Zgodnie z nowelą, podstawa wymiaru składki będzie określona na podstawie wysokości przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego (włącznie z wypłatami z zysku), ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

bEhLvPfX

| Ile będą płacić przedsiębiorcy zdrowotnego od 1 marca do 31 grudnia 2009 roku? |
| --- |
| Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 19 stycznia 2009 roku średnie wynagrodzenie miesięczne w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 3322,09 zł. 75 proc. tej statystyki równe jest 2491,57 zł, tyle też wyniosłaby podstawa składki zdrowotnej w roku 2009. Tym samym obowiązywałaby składka wysokości 224,24 zł miesięcznie. Money.pl |

Zmiana ta ma ułatwić osobom prowadzącym działalność pozarolniczą i współpracującym z nimi rozliczanie składek na ubezpieczenie zdrowotne. Przypominamy, że została już wprowadzona zmiana dotycząca składek społecznych opłacanych przez przedsiębiorców. W 2009 roku obowiązują stałe, ale wyższe składki ZUS.

Polecamy również: Jaki ZUS dla nowych firm?

bEhLvPgd

Jednak obowiązujące obecnie przepisy ustalają minimalną deklarowaną podstawę naliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą raz na kwartał. Co trzy miesiące przedsiębiorcy muszą sprawdzać jej wysokość i naliczać składkę (9 procent) od 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w poprzednim kwartale ogłaszanego w komunikacie Prezesa GUS.

Wejście w życie noweli ma uprościć tryb naliczania przez zwolnienie osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą z obowiązku sprawdzania, co kwartał wysokości przeciętnego wynagrodzenia, a to ma przyczynić się do lepszego prognozowania kosztów działania w ciągu roku.

W konsekwencji uproszczona zostanie również praca Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poprzez zmniejszenie ilości potencjalnych błędów w przekazywanych mu dokumentach wynikających ze zmian podstawy naliczania składek.

Teraz nowelizacja trafi do Senatu.

bEhLvPgy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)