Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Składka wypadkowa od każdej umowy zlecenia

Składka wypadkowa od każdej umowy zlecenia

Fot. Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com

Od początku roku zmieniły się zasady obliczania składek od umów zlecenia. Składkę na ubezpieczenie wypadkowe trzeba naliczać także wtedy, gdy praca wykonywana jest poza siedzibą firmy.

Do tej pory składka na ubezpieczenie wypadkowe naliczana była jedynie od tych umów, które wykonywane były w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. W związku z tym ubezpieczeniu takiemu nie podlegali - przykładowo - agenci terenowi, osoby świadczące dla firmy usługi zdalne lub transportowe.

Ustawodawca, wychodząc z założenia, że w przypadku pracowników, wykonujących zlecenia poza siedzibą firmy, ryzyko wypadku nie jest mniejsze, niż przy zleceniach wykonywanych na miejscu, rozszerzył obowiązek płacenia za nich składek.

Składkę wypadkową oblicza się, podobnie jak pozostałe składki na ubezpieczenia społeczne, od przychodu pracownika.

Pracodawca, który zgłosił do ubezpieczenia wypadkowego do 9 osób, płaci zryczałtowaną składkę w wysokości 1,67 procent.

W przypadku, gdy osób zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego jest więcej, stopę składki ustala dla przedsiębiorcy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS robi to na podstawie przesyłanej przez firmę rocznej deklaracji ZUS IWA.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
acomitam
79.186.250.* 2010-01-30 08:06
Ustawodawca po prostu dwoi się i troi, aby ukraść ludziom jak najwięcej. To tylko pozory dbania o interes zleceniobiorców, a tak naprawdę to zwykła grabież.