Notowania

Składki od nagrody jubileuszowej. Kiedy trzeba je płacić?

Nie wszystkie nagrody jubileuszowe są zwolnione z odprowadzania składek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(alonzo76ok/CC/Flickr)

Zwolnione od składek są nagrody związane z jubileuszem pracownika, to znaczy jego stażem pracy.

Wobec tego, gdy na podstawie wewnętrznych przepisów obowiązujących u danego pracodawcy pracownikowi przysługuje prawo do nagrody jubileuszowe, to taka nagroda jest wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, pod warunkiem że według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat.

Ważne

  • Nagrody wypłacane pracownikom z okazji jubileuszu firmy nie są zwolnione z opłacania składek.

Przykład

Nie, od nagrody, która według zasad określających warunki ich przyznawania przysługuje pracownikowi nie częściej niż co 5 lat, nie należy opłacać składek.

Podstawa prawna:

  • § 2 ust 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Czytaj więcej o prowadzeniu
Wysokość zasiłku i podstawa wymiaru składki. Zwróć uwagę na... W podstawie wymiaru zasiłku przysługującego w czasie trwania ubezpieczenia nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo za okres pobierania zasiłku.
Podróże służbowe w przypadku umów cywilnoprawnych W podróż służbową mogą udać się nie tylko pracownicy związani stosunkiem pracy, ale także osoby, które wykonują określone zadania w ramach umów cywilnoprawnych.
Ten wyrok oznacza koniec imprez integracyjnych? Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 stycznia 2012 r. uznał, że spotkania integracyjne dla pracowników stanowią ich przychód.
Tagi: prowadzenie firmy w polsce, składki, wiadomości, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz