Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Solidarność" zaskarży nowelizację kodeksu pracy

0
Podziel się:

Nowy przepis odbiera prawo dla dnia wolnego za święto przypadające w sobotę.

"Solidarność" zaskarży nowelizację kodeksu pracy
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Komisja Krajowa _ Solidarności _ zapowiedziała zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji kodeksu pracy odbierającej wolne dni za święta wypadające w soboty.

Związek występował do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zaskarżenie ustawy wprowadzającej wolny dzień w święto Trzech Króli w części dotyczącej kodeksu pracy, jednak nieskutecznie - prezydent ustawę podpisał.

- _ Jako Solidarność jesteśmy za świętem Trzech Króli, ale nie wiedzieliśmy, że rząd postąpi w ten sposób, że będzie manipulował przy kodeksie pracy i go liberalizował _ - powiedział przewodniczący związku Piotr Duda.

Już wcześniej szef _ S _ zapewnił Episkopat, że związek nie neguje wprowadzenia wolnego dnia 6 stycznia - sam o to zabiegał - lecz sprzeciwia się zmianie w kodeksie pracy.

_ S _ zapowiadała zaskarżenie ustawy do TK już w listopadzie, po podpisaniu jej przez prezydenta. Wchodzi ona w życie od stycznia 2011 roku. Ustanawia święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy, ale jeżeli wypada ono lub inne święto w sobotę, nie skutkuje to dniem wolnym w zamian. Dotychczas, jeśli święto przypadało w sobotę, wymiar czasu pracy zmniejszał się o 8 godzin, tzn. przysługiwał za nie inny dzień wolny.

Według Platformy Obywatelskiej - autora projektu - wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy 6 stycznia i jednoczesne zmiany w kodeksie pracy w ciągu 10 lat dadzą dodatkowo dziewięć dni wolnych od pracy, a z drugiej strony zwrócą gospodarce osiem dni roboczych.

Nowelizacja wzbudziła sprzeciw związków - nie tylko _ S _, ale i OPZZ. Według tej centrali zmiany mogą wydłużyć czas pracy o 5-6 dni rocznie. Z odmiennych powodów ustawie sprzeciwiała się Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Ta wyliczała, że nowe święto to dla pracodawców dodatkowe koszty - 900 mln zł, a dla budżetu mniejsze o 370 mln zł wpływy z podatków.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t47412.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/wolne;w;trzech;kroli;senatorowie;maja;zastrzezenia,193,0,695233.html) Wolne w Trzech Króli: Senatorowie mają zastrzeżenia Przeciwny nowemu świętu jest resort pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t77906.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/za;sobote;w;pracy;dodatek;do;pensji;czy;dzien;wolny,204,0,679884.html) Za sobotę w pracy dodatek do pensji czy dzień wolny? Nawet, jeżeli praca trwała tylko godzinę, pracownik może domagać się w zamian pełnego dnia wolnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t89813.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/bedzie;europejski;zakaz;pracy;w;niedziele,109,0,641901.html) Będzie europejski zakaz pracy w niedzielę? Apel o ustanowienie niedzieli dniem wolnym od pracy podpisała już ponad jedna trzecia z 736 europosłów.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)