Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Student zleceniobiorca. Jak prawidłowo rozliczyć składki?

0
Podziel się:

W dniu 26. urodzin zleceniobiorcę należy zgłosić do ubezpieczeń.

Student zleceniobiorca. Jak prawidłowo rozliczyć składki?

_ Jeden ze zleceniobiorców, który jest studentem, 18 marca 2013 r. kończy 26 lat. Umowa zawarta jest do końca czerwca. Czy do ubezpieczeń musimy go zgłosić od 19 marca, czy też dopiero od pierwszego dnia następnego miesiąca, w którym ukończył ten wiek? Jak prawidłowo rozliczyć składki, gdy wynagrodzenie jest wypłacane do 10. dnia danego _miesiąca za miesiąc poprzedni, czyli wynagrodzenie za marzec otrzyma 10 kwietnia.

Gdy student zleceniobiorca kończy 26 lat, to od tego dnia powinien z umowy zlecenia zostać zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Dobrowolne będzie dla niego ubezpieczenie chorobowe. Oznacza to, że od 18 marca zgłasza się go do ubezpieczeń, składając ZUS ZUA z kodem 04 11 xx. Płatnik ma na to 7 dni, czyli nie później niż 25 marca 2013 r.

Zleceniobiorcy będący studentami lub uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych lub ponadpodstawowych nie podlegają ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu do ukończenia 26 lat. Wyjątkiem od zasady jest sytuacja, gdy studenta ze zleceniodawcą łączy jeszcze umowa o pracę. Wtedy w zakresie ubezpieczeń umowa zlecenia jest traktowana jak umowa o pracę, co oznacza, że składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne są naliczane od łącznego wynagrodzenia, które otrzymuje ubezpieczony.

Ze względu na to, że do 17 marca (włącznie) zleceniobiorca nie podlegał żadnym ubezpieczeniom, składki nie będą za niego naliczane od przychodów należnych i wypłaconych za okres do tego dnia włącznie. W konsekwencji, gdy w marcu otrzyma wynagrodzenie za luty, od tego przychodu żadne składki nie powinny być naliczane, ponieważ wówczas był studentem, który nie ukończył 26 lat.

Za marzec należy złożyć za niego raport ZUS RCA z zerową podstawą i kwotami składek. Od wynagrodzenia za marzec wypłaconego w kwietniu składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne nalicza się, ale tylko od części przychodu należnego za okres 18–31 marca 2013 r.

Przykładowo, gdy w kwietniu zleceniobiorca otrzymałby wynagrodzenie za marzec w wysokości 2.000 zł, przy założeniu, że odpłatność w umowie była ustalona w stawce miesięcznej, to w kwietniu podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie stanowiła kwota 903,23 zł (2000 zł : 31 x 14 – liczba dni podlegania ubezpieczeniom w marcu). Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowić będzie ta kwota pomniejszona składki na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków ubezpieczonego.

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 4, art. 18 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Czytaj więcej w Money.pl
Korekta dokumentów, gdy zlecenie stało się tytułem do ubezpieczenia Korekta dokumentów w przypadku gdy zlecenie stało się tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych
Umowy na czas określony. Walczą o zmiany Związki zawodowe przechodzą do ofensywy legislacyjnej i chcą zmian w umowach. Chcą nie tylko oskładkowania wszystkich zleceń.
Składki ZUS również za te umowy? Rząd... Umowy zlecenie zostaną oskładkowane. Pracodawcy będą musieli odprowadzać od nich ZUS.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)