Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
składki zus
18.10.2011 12:37

Szczepienie pracowników a wysokość składek ZUS

Wartość świadczenia, za które pracownik ponosi częściową odpłatność będzie wyłączona z podstawy wymiaru składek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(alonzo76ok/CC/Flickr)

Na podstawie wewnętrznych przepisów płacowych firma może zagwarantować swoim pracownikom prawo do zakupu szczepionki po cenie niższej niż detaliczna. Warunkiem wyłączenia na podstawie powołanego przepisu korzyści materialnych, jakie uzyskują pracownicy z podstawy wymiaru składek, jest częściowa odpłatność ponoszona przez pracownika.

Wobec tego wartość świadczenia, za które pracownik ponosi częściową odpłatność będzie wyłączona z podstawy wymiaru składek.

Przykład

Natomiast w sytuacji, gdy pracownik otrzymuje świadczenie bezpłatnie, przychód jaki z tego tytułu uzyskuje, nie jest wyłączony z podstawy wymiaru składek i tym samym przychód ten jest wliczany do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz w konsekwencji ubezpieczenie zdrowotne. Wówczas wartość takiego świadczenia powinna być ustalona na podstawie § 3 w/w rozporządzenia.

Zgodnie z powołanym przepisem wartość pieniężną świadczeń w naturze ustala się w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagrodzeniu, a w razie ich braku:

  • jeżeli przedmiotem świadczeń są rzeczy lub usługi wchodzące w zakres działalności pracodawcy - według cen stosowanych wobec innych odbiorców niż pracownicy,
  • jeżeli przedmiotem świadczeń są rzeczy lub usługi zakupione przez pracodawcę według cen ich zakupu.

*Podstawa prawna: *

  • § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t112759.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/jakie;skladki;zus;musi;oplacac;poczatkujacy;przedsiebiorca,92,0,937820.html) Jakie składki ZUS musi opłacać początkujący przedsiębiorca? Przez okres dwóch lat od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, można korzystać z obniżonych składek na ubezpieczenie społeczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t82373.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/jakie;korzysci;daje;pracowniczy;program;emerytalny,63,0,908863.html) Jakie korzyści daje pracowniczy program emerytalny? Przede wszystkim może obniżyć podstawę opodatkowania, ma bowiem prawo zaliczyć w koszty uzyskania przychodu wszelkie wydatki związane z prawidłowym funkcjonowaniem programu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t35119.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/wynagrodzenie;chorobowe;a;wysokosc;skladek;do;zus,181,0,886453.html) Wynagrodzenie chorobowe a wysokość składek do ZUS Pieniądze wypłacane pracownikowi za czas niezdolności do pracy nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Tagi: składki zus, pracownik, wiadomości, porady, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz