Notowania

zwolnienie dyscyplinarne
20.11.2010 07:02

Szef wezwie policję, by zbadać trzeźwość pracownika

W tej chwili o badanie alkomatem poprosić musi sam pracownik.

Podziel się
Dodaj komentarz
(anokarina/CC BY-SA 2.0/Flickr)

W tej chwili o badanie alkomatem poprosić musi sam pracownik podejrzany o nietrzeźwość.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Ma on - między innymi - ułatwić pracodawcom kontrolę _ podejrzanie _ wyglądających pracowników. Jako że ustawa nakłada na kierowników zakładu pracy obowiązek dopilnowania, żeby nikt _ pod wpływem _ nie podejmował pracy, ministerstwo postanowiło ułatwić im to zadanie.

Obowiązujące obecnie przepisy mówią tylko, że pracownika należy powiadomić, że podejrzewa się go o nietrzeźwość i zabronić mu wykonywania obowiązków. Samemu zatrudnionemu, jeśli chce uniknąć zwolnienia dyscyplinarnego, powinno zależeć na badaniu alkomatem i udowodnieniu swojej niewinności.

Taki też przepis obecnie znajduje się w ustawie - mówi on, że na wniosek pracownika szef ma obowiązek zapewnić mu odpowiednie badanie.

Zgodnie z projektem nowelizacji prawo do wezwania odpowiednich służb porządkowych, które przeprowadzą badanie, zyska także kierownik.

Projekt precyzuje też, kto za takie badanie zapłaci. W przypadku, gdy alkomat wykaże niewinność pracownika - koszty poniesie szef. Gdy zaś pracownik faktycznie był _ pod wpływem _ - sam będzie musiał ponieść koszty przyjazdu odpowiedniej ekipy.

Czytaj w Money.pl

Tagi: zwolnienie dyscyplinarne, alkohol, wiadomości, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz