Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szkolenia dla pracowników. Co z podatkiem VAT?

0
Podziel się

Przedsiębiorca organizujący płatne szkolenia może odzyskać z tego wydatku VAT, o ile spełnia wymogi uprawniające do zastosowania odliczenia.

Szkolenia dla pracowników. Co z podatkiem VAT?
(Shironosov/Dreamstime)
bEpxzwxx

Przedsiębiorca organizujący swoim pracownikom płatne szkolenia może odzyskać z tego wydatku VAT. Nieistotne jest natomiast, ile różnych usług obejmuje szkolenie, gdyż dla celów podatkowych mogą one zostać uznane za kompleksowe.

Usługa organizacji szkoleń stanowi jedno złożone świadczenie, od nabycia którego przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości, o ile spełnia on wymogi uprawniające do zastosowania odliczenia.

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, przedsiębiorcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Skorzystać z niego mogą jednak wyłącznie przedsiębiorcy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Kolejnym warunkiem umożliwiającym skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wykazanie tego związku (tj. wykazanie czy podatek wynikający z otrzymanych faktur związany będzie z czynnościami dającymi prawo do odliczenia czy też czynnościami niedającymi takiego prawa) spoczywa w pełni na podatniku.

bEpxzwxz

Faktura potwierdzająca usługę opodatkowaną

Podstawą dającą możliwość odliczenia VAT-u naliczonego jest oczywiście faktura. Nie stanowią jednak podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku. Taka sytuacja, jak zaznacza fiskus, nie ma jednak miejsca w przypadku usługi organizacji szkoleń.

Odzyskasz VAT ze szkolenia

Jak podkreśla Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 20.09.2013 r. o sygn. IPTPP1/443-600/13-2/AK usługi organizacji szkolenia wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, przede wszystkim poprzez podniesienie kwalifikacji uczestniczących w niej pracowników firmy przez co nabycie takiej usługi daje nabywcy prawo do obniżenia o kwotę podatku naliczonego podatek należny.

Na co fiskus także zwraca uwagę, wykonywana na rzecz przedsiębiorcy usługa organizacji szkoleń składa się z kilku elementów. Chodzi tu np. o zapewnienie sali wraz z niezbędnymi urządzeniami (np. systemem nagłośnienia, mikrofonem, ekranem, projektorem, dostępem do internetu), zapewnienie wyżywienia i napoi (np. lunch, napoje, przerwa kawowa), techniczne przygotowanie sali i urządzeń, organizacja noclegu czy parkingu – mimo wielości i różnorodności świadczonych usług, na wystawionej fakturze określane są one jako jedna usługa organizacji szkolenia. Jako do pojedynczej zastosowana jest jedna stawka podatku VAT w wysokości 23 proc.

bEpxzwxF

Opodatkowana kombinacja czynności

Co do zasady każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w przypadku gdy jedna usługa obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka świadczeń, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Pojedyncza czynność traktowana jest zatem jak element usługi kompleksowej wówczas, jeżeli cel świadczenia czynności pomocniczej jest zdeterminowany przez usługę główną oraz nie można wykonać lub wykorzystać bez czynności pomocniczej usługi głównej. Ma to miejsce również w przypadku usług organizacji szkolenia, co również potwierdza fiskus we wspomnianej wyżej interpretacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Start-upy mogą liczyć na ulgi w podatkach PIT do zapłaty raz na kwartał, a VAT dopiero po otrzymaniu wynagrodzenia od kontrahenta. Kto może skorzystać?
Ulga na złe długi. Miej się na baczności! Gdy upłynie 150 dni od terminu płatności, określonego na niezapłaconej fakturze, dłużnik jest zobowiązany do skorygowania podatku VAT naliczonego.
Kawa dla pracownika bez VAT-u Przedsiębiorca częstujący pracowników kawą czy herbatą podczas różnego rodzaju narad, spotkań wewnętrznych, szkoleń czy posiedzeń zarządu nie zapłaci VAT-u od zużytych artykułów.
bEpxzwya
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)