Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szkolenie po godzinach. Czy wlicza się do czasu pracy?

0
Podziel się:

Jak należy potraktować część szkolenia wykraczającą poza godziny pracy?

Szkolenie po godzinach. Czy wlicza się do czasu pracy?
(mattjeacock/iStockphoto)

Pracownik został przez pracodawcę skierowany na szkolenie, które częściowo odbywa się poza godzinami pracy. Sprawdźmy, jak należy potraktować część szkolenia wykraczającą poza godziny pracy.

Poruszone kwestie nie zostały uregulowane wprost, a odpowiedź zależy od tego kiedy organizowane jest szkolenie oraz czego dotyczy. Kodeks pracy rozstrzyga jedynie w art. 2373, że szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.

W świetle art. 128 kp czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. *Szkolenie odbywające się w godzinach będących dla pracownika normalnymi godzinami pracy jest wliczane do czasu pracy. *

Problem pojawia się, jeżeli szkolenie prowadzone jest poza tymi godzinami. W takiej sytuacji decydujący jest tryb skierowania na szkolenie – jeżeli pracownik uczestniczy w nim na polecenie pracodawcy, należy przyjąć, iż jest to czas pracy, jeśli szkoli się z własnej inicjatywy – nie będziemy mieli do czynienia z czasem pracy w rozumieniu art. 128 kp.

Jeśli pracownik nie może odmówić udziału w szkoleniu, udział w szkoleniu należy traktować jako wykonanie polecenia służbowego, a tym samym czas szkolenia uznać za czas pracy. Ważne jest także, czego szkolenie odbywające się po godzinach dotyczy. Jeżeli są to umiejętności przydatne tylko u danego pracodawcy, w zasadzie powinno się przyjąć, że mamy do czynienia z czasem pracy.

| Podstawa prawna: * art. 128 Kodeksu pracy. |
| --- |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)