Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ten wyrok oznacza koniec imprez integracyjnych?

Ten wyrok oznacza koniec imprez integracyjnych?

Fot. kot2626/iStockphoto

Czy to początek końca firmowych spotkań integracyjnych? Naczelny Sąd Administracyjny nie ma wątpliwości - każde spotkanie integracyjne to przychód pracownika. Nie ma znaczenia, z jakich atrakcji faktycznie skorzystał. A to oznacza, że udział w imprezie integracyjnej może nas kosztować nawet 256 zł - szacuje Tax Care.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 stycznia 2012 r. uznał, że spotkania integracyjne dla pracowników stanowią ich przychód. Nie ma przy tym znaczenia, w jakim zakresie pracownik skorzystał ze świadczeń oferowanych podczas takiej imprezy. Wystarczająca jest bowiem sama możliwość odniesienia korzyści. Wyrok buduje nową linię interpretacyjną. Dotychczasowe orzecznictwo wskazywało, że takich nieodpłatnych świadczeń, których charakter nie pozwala na określenie ich wartości, nie można uznać za przychód pracownika.

Biorąc udział w imprezie integracyjnej trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku i to niezależnie od tego, czy na takiej imprezie byliśmy przez cały czas, czy pojawiliśmy się tylko na chwilę żeby podtrzymać dobre relacje z innymi pracownikami lub przełożonymi. Nie ma też znaczenia, czy w trakcie takiej imprezy faktycznie korzystaliśmy z przewidzianych dla uczestników atrakcji (poczęstunek, gry, nagrody). Wystarczy, że pracodawca je przygotował.

Opodatkowanie takich świadczeń sprawi, że wynagrodzenie netto pracownika w miesiącu, w którym zdecydował się integrować z firmą będzie znacznie niższe. O ile? To zależy od tego, ile i jakie atrakcje firma zaoferowała i ile zarabia pracownik. Zakładając, że w imprezie bierze udział 100 osób, a jej całkowity koszt to 80 tys. zł, pracownik zapłaci 144 zł podatku z tytułu pojawienia się na firmowym spotkaniu. Koszt ten będzie wyższy dla osób opodatkowanych 32 proc. stawką. Takie osoby zapłacą 256 zł podatku.

Przykładowe kwoty podatku należne za udział w imprezie integracyjnej
Koszt imprezy 80 000 zł
Liczba uczestników 100 osób
Przychód pracownika 800 zł
Podatek do zapłaty Stawka 18 proc. - 144 zł Stawka 32 proc. - 256 zł

W rozpatrywanej przez Naczelny Sąd Administracyjny sprawie przedstawione zostały dwa przypadki. Pierwszy to sytuacja, w której możliwe jest ustalenie faktycznej wartości otrzymanych przez pracownika świadczeń np. wyjazd na wycieczkę integracyjną, gdzie ustalony jest łączny koszt wycieczki na jednego uczestnika, wyjście do teatru, które również pozwala na ustalenie wartości świadczenia (cena biletu). Opodatkowanie tego typu świadczeń nie budzi takich wątpliwości. Inaczej jest w przypadku, gdy pracodawca nie jest w stanie przypisać pracownikowi wartości świadczenia, które ten faktycznie lub potencjalnie otrzymał. Sytuacja taka ma miejsce np. w przypadku zakupu usług cateringowych, bądź kompleksowej usługi, na którą składają się: catering, gry i zabawy rekreacyjne, zwłaszcza w przypadku, gdy pracownik ma tylko możliwość skorzystania z tego typu świadczeń, ale nie musi tego faktycznie zrobić. W takiej sytuacji nie można bowiem ustalić rzeczywistej wartości przychodu uzyskanego przez każdego z pracowników.

Koszt imprezy podziel przez liczbę uczestników

Organ podatkowy, którego stanowisko NSA poparł, uznał, że dla ustalenia przychodu pracownika z tytułu uczestniczenia w spotkaniu integracyjnym, nie ma znaczenia, ile posiłków zjadł i czy skorzystał z innych postawionych do jego dyspozycji świadczeń. Wartość świadczenia można bowiem ustalić dzieląc całkowity koszt przez liczbę osób, które wzięły udział w spotkaniu.

Na wcześniejszym etapie rozpatrywania sprawy Wojewódzki Sąd Administracyjny, argumentując brak możliwości uznania takich nieodpłatnych świadczeń za przychód po stronie pracownika, wskazał, że bezwzględnym warunkiem jest otrzymanie tego świadczenia. Zdaniem WSA w przypadku świadczeń nieodpłatnych opodatkowaniu może podlegać tylko przychód rzeczywiście otrzymany, a nie tylko możliwy do otrzymania. Konieczne jest przyporządkowanie wartości świadczeń do konkretnego pracownika.

O tym, czym kierował się NSA przy wydawaniu wyroku, przeczytasz na drugiej stronie

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
podatek, pracownik, impreza integracyjna, impreza firmowa
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
wowow
94.42.137.* 2013-03-12 15:22
Zorganizujcie jakąś imprezę dla obywateli Polski. Zróbcie kalkulacje na osobę i zaproście na nią osoby zatrudnione w organach skarbowych. W ten sposób zostanie postawione im do dyspozycji fakt uczestnictwa w imprezie
2013-02-08 11:48
za niedlugo beda czasy że pracownik siedząc w pracy i zarabiając pensje.... uzyskuje przychod ktory trzeba dodatkowo opodatkowac. Bo przeciez dziennie zarabiajac np. 60-70zl to jest to dla niego przychod.. przychod przychodu xD mmmmmmmasssarka
Jack Mac Lase
161.122.22.* 2012-01-27 11:33
i innych swiadczacych uslugi dla takich imprez integracyjnych. to znaczy wieksze kolejki w urzedzie zatrudnienia. Czy chodzi o to , zeby wszyscy w koncu znalezli sie na zasilku?
Zobacz więcej komentarzy (23)