Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

To najlepszy sposób na zwiększenie wydajności w firmie

0
Podziel się:

Skuteczność niektórych praktyk wymaga jednak osiągnięcia masy krytycznej, aby przełożyły się na rzeczywisty sukces przedsiębiorstwa.

To najlepszy sposób na zwiększenie wydajności w firmie
(Pressmaster/Dreamstime)

Pracownicy są bardziej zadowoleni i zmotywowani, gdy ich głos jest wysłuchiwany w miejscu pracy, kiedy samodzielnie mogą organizować swoją pracę i korzystać z elastycznych systemów czasu pracy. A także wtedy, kiedy zwiększony wysiłek i lepsze rezultaty są powiązane ze wzrostem płacy i istnieje możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych - wynika z badań Eurofound i PKPP Lewiatan.

Zmiany w organizacji pracy, upowszechnienie pracy w autonomicznych zespołach, wprowadzenie różnych form elastycznego czasu pracy, rozmaitych form udziału pracowników w zyskach i we własności firmy oraz dobrze działający dialog społeczny przyczyniają się nie tylko do poprawy warunków pracy i zatrudnienia, ale mogą mieć także wyraźnie pozytywny wpływ na wydajność pracowników i wyniki firm - podkreślali uczestnicy konferencji _ Warunki pracy a efektywność i konkurencyjność _, której organizatorami byli PKPP Lewiatan i Eurofound.

Wiele firm wprowadza pakiety rozwiązań mających na celu poprawę warunków pracy i osiąganie lepszych wyników. Jednak znaczna grupa przedsiębiorstw nie korzysta z takich rozwiązań. Przeprowadzone przez Eurofound pogłębione studia przypadków przedsiębiorstw pokazują wyraźne powiązania między niektórymi rozwiązaniami poprawiającymi warunki pracy w firmach i ich pozytywnym wpływem na wydajność pracy i wyniki.

Systematyczne badanie potrzeb szkoleniowych pracowników, oferowanie szkolenia przed podjęciem przez pracowników nowych zadań oraz udzielenie czasu wolnego na szkolenia, są najmocniej powiązane z poprawą wydajności i wynikami. Motywacyjne systemy wynagrodzeń oparte o wyniki, a także praca w zespołach, a zwłaszcza w autonomicznych zespołach dla co najmniej 25 proc. pracowników, przyczyniają się także do dobrego klimatu w miejscu pracy oraz dobrej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw.

Skuteczność niektórych praktyk wymaga jednak osiągnięcia masy krytycznej, aby przełożyły się na rzeczywisty sukces firmy. Badania Eurofound wskazują, że wprowadzenie organizacji pracy w ramach autonomicznych zespołów roboczych powinno objąć co najmniej 25 proc. pracowników firmy. Podobnie w przypadku rozwiązań z zakresu elastycznego czasu pracy, które powinny być wprowadzone dla co najmniej 20 proc. pracowników.

Niestety, świadomość istnienia tych potencjalnych sposobów poprawy wydajności i wyników w przedsiębiorstwach jest ograniczona, dlatego konieczne wydaje się wspólne działanie wszystkich kluczowych partnerów, w tym pracodawców, przedstawicieli pracowników i władz publicznych na rzecz pełniejszego wykorzystania także tych źródeł przewagi konkurencyjnej.

Czytaj więcej na temat kadr w firmie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t34727.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/od;czego;zaczac;zatrudnianie;pracownikow,244,0,838132.html) Od czego zacząć zatrudnianie pracowników Przedsiębiorca chcąc zatrudniać pracowników, musi pamiętać o obowiązku poinformowania o tym niektórych instytucji państwowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/126/t75902.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/niewykorzystany;urlop;pracownika;jakie;konsekwencje,145,0,877969.html) Niewykorzystany urlop pracownika. Jakie konsekwencje? Pracodawca nie może narzucić pracownikowi wykorzystania zaległego urlopu w wyznaczonym przez prawo terminie. Rząd szykuje jednak zmiany.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t103585.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/w;ten;sposob;nie;mozna;mierzyc;czasu;pracy,118,0,812150.html) W ten sposób nie można mierzyć czasu pracy Zbieranie danych biometrycznych przez pracodawców może służyć ochronie bezpieczeństwa, ale nie mierzeniu czasu pracy.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)