Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bezrobocie w ue
02.07.2013 19:20

Tusk jutro w Berlinie na konferencji ws. zatrudnienia młodych

Na działania służące walce z tym problemem UE przeznaczy w latach 2014-20 co najmniej 8 mld euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Jutro na zaproszenie kanclerz Niemiec Angeli Merkel, premier Donald Tusk weźmie udział w Berlinie w konferencji ws. zatrudnienia młodych w Europie. Do stolicy Niemiec przyjadą też m.in. prezydent Francji Francois Hollande, szef KE Jose Barroso i szef RE Herman van Rompuy.

W berlińskiej konferencji, której celem będzie dyskusja nt. wykorzystania unijnych środków na walkę z bezrobociem wśród młodych Europejczyków, weźmie udział także prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Werner Hoyer oraz europejscy ministrowie pracy m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak poinformowało we wtorkowym komunikacie CIR, na spotkaniu zostanie przyjęty dokument _ Actions to foster youth employment in the Member States _. Dokument koncentruje się wokół m.in. kwestii promowania wejścia na rynek pracy, czasowych dopłat do pensji, pożyczek na preferencyjnych warunkach, staży w przedsiębiorstwach, pomocy w samozatrudnieniu czy programów wspierających rozpoczęcie kariery zawodowej.

Według informacji ze strony internetowej niemieckiego rządu federalnego, bardzo wysokie bezrobocie wśród młodych w krajach UE jest _ największym wyzwaniem dla wspólnej polityki europejskiej _. Dlatego - jak podkreślono - to, jak środki z nowego budżetu UE mogą zostać najlepiej wykorzystane, będzie głównym tematem konferencji berlińskiej poświęconej promocji i zatrudnieniu młodych.

Przywódcy państw UE na zakończonym w piątek szczycie w Brukseli postanowili, że na działania służące walce z tym problemem UE przeznaczy w latach 2014-20 co najmniej 8 mld euro. To o dwa miliardy więcej niż obiecywano jeszcze w lutym, gdy przywódcy uzgadniali wieloletni budżet Unii. Pierwsze 6 mld euro trafi w latach 2014 i 2015 do 13 krajów z regionami o bezrobociu wśród młodzieży przekraczającym 25 proc., w tym do Polski.

Jak poinformował w Brukseli premier Donald Tusk, Polska może liczyć na 2 mld złotych w ciągu dwóch najbliższych lat, a także dodatkowe środki w latach następnych. _ Będzie to dla nas na pewno konkretne, (choć) nie jakieś gigantyczne wzmocnienie, jeśli chodzi o środki na bezpośrednią walkę z bezrobociem wśród młodych _ - ocenił Tusk.

Dodał, że rząd już przygotowuje konkretne programy na wykorzystanie tych pieniędzy. _ (To) tak naprawdę przede wszystkim teraz zależy od wysiłku, jaki wykona minister pracy i polityki społecznej, bo to są pieniądze potencjalne, trzeba je jeszcze umieć opatrzyć konkretnymi projektami. Tutaj nasze doświadczenie nie jest złe _ - powiedział szef polskiego rządu.

Według uzgodnień szczytu kraje, które chcą korzystać ze środków na walkę z bezrobociem, powinny do końca roku wdrożyć program _ Gwarancji dla młodych _, dzięki któremu osoby poniżej 25. roku życia mają otrzymywać ofertę pracy, możliwości dalszej edukacji albo szkolenia zawodowego w ciągu czterech miesięcy od chwili utraty pracy albo ukończenia szkoły.

Według statystyk w 27 krajach UE bez pracy jest 5,6 miliona młodych ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Wiedzą, jak wygrać z bezrobociem? Jednym z głównych tematów rozmów była konieczność rozwiązania coraz poważniejszego problemu bezrobocia wśród młodzieży.
Będzie program dotyczący pracy dla młodych W programie mają być wykorzystane najlepsze rozwiązania stosowne już obecnie w poszczególnych krajach w ramach aktywizacji zawodowej ludzi do 30. roku życia.
Jest ratunek dla Hiszpanii. Koniec kryzysu? Decyzją, na którą wszyscy czekali jest przeznaczenie 45 miliardów euro na kredyty dla małych i średnich firm.
Tagi: bezrobocie w ue, bezrobocie, kraj, kadry, unia, prawo, msp, czołówki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, baza wiedzy, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz