Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ugoda sądowa z pracownikiem - co ze składkami ZUS?

0
Podziel się:

Gdy pracownik domagał się zapłaty za godziny nadliczbowe - trzeba naliczyć ZUS od wypłaconej kwoty. Inaczej jest w przypadku odprawy.

Ugoda sądowa z pracownikiem - co ze składkami ZUS?
(Mikdam/Dreamstime)
W przypadku należności pracowniczych dochodzonych na drodze sądowej znaczenie ma roszczenie, z jakim pracownik wystąpił do sądu.

Pracownik domagał się wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

Jeżeli przedmiotem roszczenia jest składnik wynagrodzenia stanowiący podstawę wymiaru składek (np. wynagrodzenie za godziny nadliczbowe)
, to od wynagrodzenia tego powinny być opłacone składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne zarówno w przypadku, gdy wynagrodzenie to będzie wypłacane na podstawie wyroku sądu, jak i zawartej pomiędzy stronami ugody, której przedmiotem będzie to roszczenie.

W takiej sytuacji od przychodu wypłacanego na podstawie zawartej ugody, która dotyczy składnika przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek, powinny być opłacone składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli przychód wypłacono w lipcu, to składki rozlicza sie w dokumentach rozliczeniowych składanych za ten miesiąc. Gdy wypłata jest dokonana na rzecz byłego pracownika, to rozliczenie należnych składek płatnik powinien dokonać w raporcie ZUS RCA z kodem 30 00 xx.

Pracownik domagał się odprawy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy

Jeżeli natomiast pracownik wystąpił do pracodawcy z roszczeniem, które jest wyłączone ze składek na ubezpieczenia społeczne, np. odprawa w związku z rozwiązaniem stosunku pracy i przed sądem została zawarta ugoda to od takiej wypłaty składki na ubezpieczenia społeczne nie powinny być naliczane.

Podstawa prawna:

  • § art. 18 ust. 1 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),
    • § § 2 ust.1 pkt 1-32 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/skladki;od;przyznanych;pracownikom;nagrod;jubileuszowych,87,0,644695.html) Składki od przyznanych pracownikom nagród jubileuszowych Zwolnione z ZUS są nagrody związane ze stażem pracy zatrudnionego, natomiast trzeba płacić składki od gratyfikacji z okazji jubileuszu firmy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t46852.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/zwrot;skladek;zus;trzeba;opodatkowac,244,0,585716.html) Zwrot składek ZUS trzeba opodatkować Nadpłatę należy doliczyć do pensji pracownika w miesiącu, w którym Zakład ją przekazał.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t26811.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/skladki;zus;w;radzie;nadzorczej;-;jak;je;naliczac,171,0,529579.html) Składki ZUS w radzie nadzorczej - jak je naliczać? Obowiązek opłacania składki zdrowotnej powstaje w dniu powołania na członka rady.

Autor jest specjalistą w zakresie ubezpieczeń społecznych

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)