Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Umowa o pracę nie zwalnia z opłaty składek ZUS z działalności

Umowa o pracę nie zwalnia z opłaty składek ZUS z działalności

Fot. Lisafx/Dreamstime.com

Osoby prowadzące działalność i wykonujące pracę nakładczą być może będą musieli składki ZUS płacić od działalności. Jeżeli podstawa wymiaru składek jest niższa od podstawy naliczania składek dla przedsiębiorców od 1 marca należy opłacać składki od działalności gospodarczej.

W związku z wejściem w życie art. 9 ust. 2b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, od 1 marca 2009 r. zmianie uległy zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym w przypadku jednoczesnego wykonywania pracy nakładczej i prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Osoba wykonująca pracę nakładczą i prowadząca równocześnie działalność gospodarczą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu tej działalności, jeśli z tytułu wykonywania pracy nakładczej podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.

Osoba ta może być dobrowolnie objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z tytułu wykonywania pracy nakładczej.

W sytuacji zmiany tytułu ubezpieczenia osoba ubezpieczona zobowiązana jest powiadomić swojego płatnika składek o zmianie dotyczącej podlegania ubezpieczeniom i o ewentualnej chęci podlegania dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Wówczas płatnik składa druk ZUS ZWUA i jednocześnie druk ZUS ZUA w celu zgłoszenia chałupnika do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych i obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego lub druk ZUS ZZA w celu zgłoszenia chałupnika wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego.

Jednocześnie osoba prowadząca działalność gospodarczą, która od 1 marca będzie obowiązkowo podlegać ubezpieczeniom z tytułu prowadzenia tej działalności, jako płatnik składek na swoje ubezpieczenia ma obowiązek wyrejestrowania się z ubezpieczenia zdrowotnego i/lub dobrowolnych ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz zgłoszenia się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Warto zwrócić uwagę, że możliwa jest sytuacja, w której za osobę prowadzącą działalność gospodarczą opłacane są nadal składki z pracy nakładczej, w sytuacji, gdy przychód z tej umowy jest co najmniej równy (lub wyższy) podstawie składek ubezpieczeniowych z tytułu prowadzenia działalności. Wówczas taka osoba nie musi być wyrejestrowana z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych z tytułu wykonywania pracy nakładczej. Nadal będą za nią opłacane składki z tego tytułu. Musi też jednak opłacać składkę zdrowotną z działalności gospodarczej.

Źródło: ZUS

zus, przedsiębiorcy, składki zus, nowe firmy, zapłata zus
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Kolejna rozczarowana
217.113.225.* 2011-02-13 16:55
Fakt... jeden bełkot i w dodatku mylenie umowy o pracę z umową o pracę nakładczą. Wygląda na to, że sam autor nie ma większego pojęcia o tym, co pisze. A kasę wziął... i tylko jedno pytanie się rodzi... czy od wszystkich form zatrudnienia zapłacił wszelkie składki i podatki. Po tej stronie spodziewałam się bardziej rzetelnych tekstów. Pozdrawiam wszystkich, którym udało się przebrnąć przez ten... przypadkowy zbitek słów bez ładu i składu oraz z cała pewnością bez jakiejkolwiek treści.
Bernard+
83.4.23.* 2009-03-16 15:49
Autor nie wie o czym pisze lub celowo miesza bo w tytule jest umowa o pracę a w tekście umowa o pracę nakładczą a to dwie różne umowy i inne są zasady opłacania składek przy zbiegu z prowadzoną działalnością gospodarczą. powód zmiany przepisów jest jeden W ZUSbrakuje pieniedzy na emerytury dla 45letnich emerytów więc siega sie do kieszeni osób prowadzących działanośc gospodarcza na włąsny rachunek bo te ososby niesa zorganizowane nie robią okupacji budynków ani demonstracji z urzyciem trzonków od kilofów i petard po 40zł sztuka więc władza nie boi się Tych Przedsiębiorczych Obywateli okradać gdy roztrwoni pieniądze na przywileje dla tych zdemoralizowanych ciągłym dotowaniem, których się boi.
Andrzej678
89.76.39.* 2009-03-14 00:16
ze przepis jest bez sensowy, to jeszcze mozna zrozumiec, ale chyba artykul mial na celu nieco wyjasnic... JEDEN BEŁKOT
Zobacz więcej komentarzy (10)