Notowania

ubezpieczenia społeczne
21.02.2008 16:32

Umowa zlecenia osoby współpracującej

Jak rozliczyć składki ZUS od umowy zlecenia osoby podlegającej ubezpieczeniu ZUS jako współpracownik właściciela firmy?

Podziel się
Dodaj komentarz

Rozliczanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od umowy zlecenia podpisanej przez osobę współpracującą z właścicielem firmy zależy przede wszystkim od tego, co jest podstawowym tytułem do ubezpieczeń.

Współpraca jako jedyny tytuł do ubezpieczeń

Żona, która prowadzi z mężem wspólne gospodarstwo domowe i współpracuje przy prowadzeniu działalności gospodarczej, podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu jako osoba współpracująca.

Jeżeli jest to jej jedyny tytuł do ubezpieczeń to obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu, zdrowotnemu, a ubezpieczenie chorobowe jest dla niej dobrowolne. Składki na ubezpieczenia społeczne za osobę współpracującą są opłacane od kwoty nie niższej niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a na ubezpieczenie zdrowotne od 75 % przeciętnego wynagrodzenia.

*Dwa tytuły do ubezpieczeń *

Jeżeli osoba współpracująca zostanie jednocześnie zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, to będzie miała dwa tytuły do ubezpieczeń, tj. współpracę przy prowadzeniu działalności oraz wykonywanie umowy zlecenia. W takiej sytuacji bez względu na wysokość wynagrodzenia uzyskiwanego z umowy zlecenia może przystąpić do obowiązkowych ubezpieczeń z umowy zlecenia.

*Ubezpieczenia współpracującego z umowy zlecenia *

Osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i zdrowotnemu. Ubezpieczeniu wypadkowemu podlega, gdy pracę wykonuje w siedzibie lub prowadzenia działalności zleceniodawcy. Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dla niej dobrowolne. Składki za osobę zatrudnioną na zlecenie są naliczane od wypłaconego jej w danym miesiącu wynagrodzenia.

*Obowiązki prowadzącego działalność - osoba współpracująca objęta ubezpieczeniem z tytułu zlecenia *

Zainteresowana po przystąpieniu do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z umowy zlecenia z tytułu współpracy będzie podlegała obowiązkowo wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu, a ubezpieczenia emerytalne i rentowe z obowiązkowych staną się dobrowolne.

Podstawa prawna:
art. 9 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007r. nr.11, poz.74 ze zm.).

Autor jest specjalistą w zakresie ubezpieczeń społecznych

Tagi: ubezpieczenia społeczne, wiadomości, porady, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz