Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W 2012 roku fundusz socjalny bez zmian

Ministerstwo Finansów chce zamrozić wysokość przyszłorocznych odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(endopack/iStockphoto)

Ministerstwo Finansów chce zamrozić wysokość przyszłorocznych odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, z którego pracodawca dofinansowuje np. wypoczynek, czy zapomogi dla najuboższych pracowników - wynika z projektu zmian tzw. ustaw okołobudżetowych.

Ma to dotyczyć pracowników sfery budżetowej, ale w praktyce odczuliby ją również zatrudnieni w firmach prywatnych. Zasadą jest bowiem, że pracodawcy prywatni również tworzą ten fundusz, chyba że w odpowiednim czasie i trybie z niego zrezygnują. Z funduszu nie mogą zrezygnować pracodawcy ze sfery budżetowej.

Fundusz jest tworzony z odpisów, które pracodawca ma obowiązek przekazywać na ten cel w zależności od liczby zatrudnianych osób. Dla zrekompensowania sobie tego wydatku, pracodawca wrzuca odpisy do kosztów podatkowych, dzięki czemu płaci mniejszy podatek.

_ Zamrożenie _ odpisów w 2012 r. oznaczałoby, że w przyszłym roku pracodawca przekazywałby na fundusz socjalny odpisy w takiej samej wysokości jak w 2011 r. Podstawą do ich obliczenia byłaby ta sama kwota co w 2011 r., czyli 2917,14 zł.

To oznacza, że odpis liczony na jednego zatrudnionego w normalnych warunkach pracy wynosiłby 1093,93 zł, a wykonującego prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze - 1458,57 zł.

Bez zmian pozostałby odpis na pracownika młodocianego: w pierwszym roku nauki wynosiłby on 145,86 zł, w drugim roku nauki - 175,03 zł, a w trzecim roku nauki - 204,20 zł.

Zwiększenie odpisu na pracownika niepełnosprawnego w stopniu znacznym lub umiarkowanym oraz emeryta lub rencistę objętego opieką socjalną wynosiłby nadal 182,32 zł.

Czytaj więcej na temat prowadzenia firmy
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t155061.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/zakres;swiadczen;socjalnych;mozna;ograniczyc;regulaminem,98,0,917858.html) Zakres świadczeń socjalnych można ograniczyć regulaminem Ustawa o funduszu socjalnym oraz definicja działalności socjalnej są bardzo ogólnikowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t35119.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/rok;podatkowy;nie;zawsze;jest;tozsamy;z;kalendarzowym,210,0,957138.html) Rok podatkowy nie zawsze jest tożsamy z kalendarzowym O zmianie roku podatkowego należy poinformować urząd skarbowy. Zawiadomienia należy dokonać do 30 dni od zakończenia ostatniego roku podatkowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t97414.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/strona;internetowa;firmy;-;na;co;zwrocic;uwage,240,0,956912.html) Strona internetowa firmy - na co zwrócić uwagę? Ceny produktu lub usługi i zakresu działalności przedsiębiorstwa, tych informacji najczęściej poszukują Polacy na stronach internetowych firm.
Tagi: zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, fundusz, wiadomości, porady, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz