Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
11.09.2007 12:33

W jakiej formie składać deklaracje ZUS?

Czy płatnik składek ZUS, który w jednym miesiącu zatrudnia więcej niż 5 osób, a w następnym 5 lub mniej ma prawo przekazywać do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe w formie pisemnej?

Podziel się
Dodaj komentarz

Czy płatnik składek ZUS, który w jednym miesiącu zatrudnia więcej niż 5 osób, a w następnym 5 lub mniej ma prawo przekazywać do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe w formie pisemnej, a nie elektronicznej?

Zgodnie z art. 47a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych płatnicy składek zobowiązani są do przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych poprzez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego. Jedynie płatnicy składek rozliczający składki za nie więcej niż 5 osób mogą przekazywać dokumenty w formie dokumentu pisemnego albo w formie wydruku z oprogramowania, o którym mowa wyżej. Tym samym obowiązek teletransmisji dokumentów ubezpieczeniowych dotyczy wszystkich płatników rozliczających za dany miesiąc składki za więcej niż 5 osób.

Przy ustalaniu obowiązku przekazywania dokumentów poprzez teletransmisję danych należy więc brać pod uwagę liczbę osób, za które płatnik zobowiązany był w danym miesiącu kalendarzowym rozliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i/lub ubezpieczenie zdrowotne, tj. za które zobowiązany był złożyć tzw. składkowe imienne raporty miesięczne. Osobę, za którą płatnik składa dwa lub więcej raportów składkowych za dany miesiąc (z różnymi kodami tytułu ubezpieczenia), należy uznać jako jednego ubezpieczonego.

W związku z powyższym płatnik, wobec którego powstał obowiązek teletransmisji danych, a który w jednym z kolejnych miesięcy z uwagi np. na zmniejszenie zatrudnienia, zobowiązany jest do rozliczenia składek za mniej niż 6 osób, uprawniony jest do przekazania dokumentów w formie dokumentu pisemnego według ustalonego wzoru albo w formie wydruku z oprogramowania, o którym mowa wyżej.

Tagi: zus, składki, firma, przedsiębiorca, wiadomości, porady, kadry, baza wiedzy, podatki, prawo, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
ZUS
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz