Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Coraz lepsze nastroje pracowników. To skutek lepszych warunków zatrudnienia

Coraz lepsze nastroje pracowników. To skutek lepszych warunków zatrudnienia

Fot. imago stock&people/EASTNEWS

Nastroje pracowników są coraz lepsze, co potwierdzają wyniki ostatnich badań Instytutu Randstad. Jak podkreśla Agnieszka Bulik - ekspert rynku pracy z firmy doradztwa personalnego Randstad - spadły obawy o stabilność zatrudnienia i wzrosły chęci do szukania nowej pracy.

Badanie wykazało, że 75 procent zatrudnionych ocenia, iż w razie konieczności jest w stanie w ciągu najdalej sześciu miesięcy znaleźć pracę nie gorszą, niż wykonywana obecnie. Z badań wynika też, że głównym motorem zmiany postawy pracowników jest poprawa warunków zatrudnienia. W ocenie Agnieszki Bulik, przy obecnym bardzo wysokim tempie wzrostu liczby miejsc pracy i poprawie jakości tych miejsc, będzie rosło nie tylko poczucie bezpieczeństwa zatrudnionych Polaków, ale też ich zadowolenie z wykonywanej pracy.

Zdaniem Grzegorza Baczewskiego, dyrektora Departamentu Pracy, Dialogu i Spraw Społecznych Konfederacji Lewiatan, poprawa nastrojów pracowników wynika z coraz lepszej sytuacji na rynku zatrudnienia. Z szacunków resortu Rodziny i Pracy wynika, że poziom bezrobocia we wrześniu spadł do 8,4 procent, bijąc kolejny rekord. Zatrudnienie i płace rosną w tempie około 5 procent rok do roku.

- W takiej sytuacji trudno się dziwić, że utrzymuje się wysoka skłonność pracowników do szukania lepszej pracy - zaznaczył Baczewski. Dodał, że pracodawcy coraz częściej oferują coraz lepsze warunki zatrudnienia i można powiedzieć, że konkurują o pracowników. Oprócz podwyżek wynagrodzeń, oferują różne dodatkowe świadczenia i coraz częściej zawierają umowy o pracę na czas nieokreślony, czyli najbardziej stabilne.

Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i redaktor portalu Rynekpracy.org, komentując wyniki badania, zwrócił uwagę, że obok Czech jesteśmy w europejskiej czołówce zadowolenia z pracy i przekonania, że jest ona osiągalna.

- Powszechnym zjawiskiem jest narzekanie pracodawców, że trudno im znaleźć pracowników za wynagrodzenie takie, jak przed rokiem. To oczywiście tworzy presję płacową i przedsiębiorcy, którzy nie mogą sobie pozwolić na znaczące podwyżki, sięgają po różne metody zachowania lojalności pracowników. Zaczynają się interesować ich zadowoleniem, satysfakcją i poczuciem spełnienia. Zapewniają im indywidualne ścieżki kariery. Muszą się starać, bo inaczej pracownicy sobie pójdą - podkreślił Łukasz Komuda.

Sondaż Instytutu Badawczego Randstad przeprowadzony został poprzez ankiety on-line w sierpniu i wrześniu tego roku.

IAR
Czytaj także
Polecane galerie
stefan
2016-10-18 12:58
A ja straszę Petru Sfetru - uuuuuuuuuuuuu!
pawel230
2016-10-18 09:06
Jasne. Zwłaszcza dlatego, że trwa masowy najazd Ukraińców. Za zgodą rządu. Ten najazd powoduje, że nie trzeba podnosić płac, bo ciągle znajdzie się desperat żeby pracować za te grosiki. A takich desperatów z Ukrainy jest mnóstwo. Efekt dla Polaka jest taki, że dla nas pracy jest coraz mniej, a podwyżek pensji nie ma i nie będzie. Niech żyje Polska, niech żyje rząd, który dba tylko o Ukraińców !!! Hurrraaaa !
emigrantuk
2016-10-18 08:40
6 miesięcy ze znajdzie sie nowa prace? Jak będzie to 10 dni to wrócę z zagranicy ,,, pozdro
Pokaż wszystkie komentarze (11)