Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wczasy pod gruszą. Kiedy można liczyć na dofinansowanie wypoczynku? [WIDEO]

Wczasy pod gruszą. Kiedy można liczyć na dofinansowanie wypoczynku?

Pracodawca ma dwie możliwości, żeby dofinansować swoim pracownikom urlop. Może to zrobić w ramach tzw. wczasów pod gruszą lub wypłacić świadczenie urlopowe. Każda z tych form jest jednak tylko przejawem jego dobrej woli, bo żadne przepisy nie nakładają na firmy obowiązku dofinansowania wakacji zatrudnionym.

 

 

aktualizacja 13.07.2015

Dopłata z zakładu pracy, otrzymywana w ramach wczasów pod gruszą, pochodzi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Obowiązek utworzenia go mają:

  • firmy zatrudniające przynajmniej 20 pracowników (w przeliczeniu na pełny etat), przy czym mogą z tego zrezygnować za zgodą związków zawodowych lub innych przedstawicieli pracowników,
  • jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe - niezależnie od liczby zatrudnionych i bez prawa do rezygnacji.


Na fundusz pracodawca, niezmiennie od czterech lat, odpisuje za każdego pełnoetatowego pracownika kwotę 1093,93 złotych rocznie (za zatrudnionych w szczególnych warunkach - 1458,57 złotych). Może z niego finansować różne przedsięwzięcia, nie tylko dopłacać do wakacji. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

Wczasy pod gruszą

Ta forma dofinansowania, pochodząca właśnie z zakładowego funduszu, nie musi przysługiwać wszystkim pracownikom. Wysokość dotacji zależy bowiem od ich sytuacji materialnej i życiowej. Może się zatem zdarzyć, że pracodawca nie przyzna pieniędzy temu, kto ma zbyt wysokie dochody. Ich wysokość podaje się we wniosku o przyznanie świadczenia, który musi złożyć każdy, chcący je otrzymać. Dofinansowanie przysługuje tylko w przypadku urlopu, trwającego przynajmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Wysokość świadczenia jest ustalana w regulaminie pracy, jednak nie powinna przekroczyć odpisu podstawowego za danego pracownika (1093,93 złotych rocznie dla zatrudnionego w normalnych warunkach). Do kwoty 380 złotych nie trzeba od dotacji odprowadzać podatku. Fiskusowi oddać należy tylko 18 procent z nadwyżki.

Przykład 1

Pracodawca przyznał dofinansowanie w ramach wczasów pod gruszą w kwocie 600 złotych. Podatek jednak zostanie potrącony tylko od 220 złotych (600-380) i wyniesie 39,60 złotych (18% z 220 złotych). Na rękę więc pracownik otrzyma 560,40 złotych.

Mimo istnienia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, pracodawca nie musi płacić wczasów pod gruszą. Ma bowiem prawo przeznaczyć środki tylko na inne cele - na przykład na dofinansowanie obiektów sportowych lub przyzakładowych przedszkoli.

Pieniądze pracownik dostanie razem z pensją za miesiąc, w którym wziął urlop. W niektórych firmach (jest to ustalane przez firmę i powinno być zawarte w regulaminie) pracodawca może zażądać uwiarygodnienia wyjazdu, na przykład przez dostarczenie rachunku za pokoje czy z biura podróży.

Świadczenie urlopowe

Firmy, które nie stworzyły funduszu (bo na przykład zatrudniają mniej niż 20 osób w przeliczeniu na pełen etat), mogą dofinansować wypoczynek pracownikom ze środków własnych, przy pomocy świadczenia urlopowego. Ta forma dotacji również przysługuje za 14 kolejnych kalendarzowych dni urlopu. W przeciwieństwie do wczasów pod gruszą, jest ono przyznawane automatycznie (zatrudniony nie musi składać żadnego wniosku), a podatek jest w tym przypadku obliczany od pełnej kwoty.

Przykład 2

Gdyby pracownik z przykładu 1 otrzymał świadczenie urlopowe, a nie wczasy pod gruszą, w wysokości 600 złotych brutto, to podatek wyniósłby 108 złotych (18% z 600 złotych). Na rękę zatem dostałby 492 złote.

Wysokość świadczenia jest ustalana indywidualnie przez pracodawcę i jest uzależniona od wymiaru czasu pracy pracownika (na przykład zatrudniony na pół etatu dostanie 50 procent tego, co ten na pełnym etacie). Maksymalna kwota, podobnie jak we wczasach pod gruszą jest równa odpisowi podstawowemu, wynoszącemu 1093,93 złotych rocznie. Pieniądze na koncie pracownika powinny się znaleźć najpóźniej ostatniego dnia przed rozpoczęciem urlopu.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Monika973
185.45.218.* 2015-08-25 16:07
" Może się zatem zdarzyć, że pracodawca nie przyzna pieniędzy temu, kto ma zbyt wysokie dochody. Ich wysokość podaje się we wniosku o przyznanie świadczenia, który musi złożyć każdy, chcący je otrzymać. "

mam wykazac te dochody z firmy w ktorej sie ubiegam o wczasy, czy też dochody np z umow zlecenie w innych firmach? to sie jakoś sumuje czy się nie sumuje?
.tak,tak ...
81.190.59.* 2015-07-15 12:39
"Wczasy pod gruszą" ustawowo finansowane przez zakład pracy ,a gdy pracownik nie korzystał z takiego dobrodziejstwa otrzymał ekwiwalent pieniężny, zakładowe ośrodki wypoczynkowe dla pracowników ,darmowe sanatoria itp. ,owszem takie "luksusy" były za PRL-u dla ludzi pracy ,ale nie dzisiaj w kraju uzależnionym od dyktatu UE.
Mirek812
31.183.58.* 2015-07-14 01:42
Jak można sprawdzić czy pracodawca nie robi tych odpisów/np.u mnie jest dużo niepełnosprawnych-4osoby na 25 pracujących/, a nam kazał podpisać,że się zrzekamy i nie chcemy
Zobacz więcej komentarzy (18)