Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wiceminister Szwed zapewnia: 12 zł/h pracy od września

1
Podziel się:

Stawka 12 złotych brutto za godzinę pracy na umowę-zlecenie ma obowiązywać od września tego roku. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed mówił w radiowej Jedynce, że rząd chce ukrócić proceder, w którym umowa cywilno-prawna często zastępowała umowę o pracę.

Wiceminister Szwed zapewnia: 12 zł/h pracy od września
(PAP/Tomasz Gzell)

Nowe zapisy mają dotyczyć głównie firm, ochroniarskich, sprzątających i budowlanych, w których stawki godzinowe są często dużo niższe. Przepisy nie obejmą na przykład całodziennych opiekunów w rodzinnych domach opieki społecznej. Dodatkowo ministerstwo chce, by w ramach umowy-zlecenia ewidencjonowano czas pracy. Ma to sprawdzać Państwowa Inspekcja Pracy.

Stawka 12 złotych za godzinę przy umowie-zlecenie ma być także uwzględniona w przetargach w instytucjach publicznych.

Wiceminister poinformował, że zmiany wejdą w życie prawdopodobnie od września, a nie od lipca - jak wcześniej zapowiadano. Dłuższy czas ma służyć lepszemu przygotowaniu przepisów. Problem umów-zleceń o niskich stawkach ma dotyczyć od miliona do półtora miliona osób. Kara za nieprzestrzeganie przepisów ma wynosić 2 tysiące, a przy recydywie - 5 tysięcy. Jeśli pracownik pójdzie na drogę sądową, w razie wygranej może mu być przyznane do 30 tysięcy złotych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Wolna Polska
2 lata temu
Dobrze ,bardzo dobrze ,gonić tych peowcow oszustów ,co wymuszali na pracownikach prace za grosze