Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wydatki na szkolenie BHP a koszty podatkowe

Ich bezpośredni związek z prowadzeniem działalności gospodarczej nie jest oczywisty, dlatego interpretacja przepisów może sprawiać problemy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lawcain/Dreamstime.com)

Niektóre z wydatków na prowadzenie działalności gospodarczej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Pod warunkiem jednak, że są związane z przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej. Problemy mogą jednak sprawić podatnikowi wydatki finansujące szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Oczywistym jest, że wydatki pozostające w bezpośrednim związku z przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej, takie jak zakup towarów przeznaczonych do obrotu, podzespołów koniecznych do ich wytworzenia czy też wykonania zleconej usługi dla klienta, niemalże bezspornie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu. Problem pojawia się w kwestii ujęcia wydatków poniesionych na szkolenia i różnego rodzaju kursy. Czy można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu, pomimo że ich bezpośredni związek z prowadzeniem działalności gospodarczej nie jest oczywisty?

Rozpatrując możliwość zaliczenia ponoszonych przez podatnika wydatków do kosztów uzyskania przychodu, podatnik powinien mieć na uwadze ograniczenia wynikające z art. 22 ustawy o PIT. Zgodnie z nim, za koszty uzyskania przychodu uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Analizując zapis ustawy można stwierdzić, że kosztami uzyskania przychodu mogą być wydatki związane w sposób bezpośredni i pośredni z prowadzeniem własnego biznesu.

Podatnik powinien pamiętać jednak, że szkolenia z zakresu bhp charakteryzują się swojego rodzaju specyfiką. Polega ona na tym, że są związane niemalże z każdą formą wykonywanej pracy. Nieważne, czy pracownicy korzystają z różnego rodzaju maszyn, czy tylko i wyłącznie wykonują pracę biurową, właściwe stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy jest niezbędne.

W związku z tym, wydatki poniesione w celu sfinansowania szkoleń w zakresie bhp mogą zostać zaliczane do kosztów podatkowych, właśnie przez wzgląd na związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Należy podkreślić, że szkolenia z zakresu przepisów bhp oraz wydatki związane z zakupem na przykład odzieży ochronnej wywierają znaczący wpływ na zachowanie bezpieczeństwa w pracy, a w konsekwencji na zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodów.

Czytaj więcej o rozliczaniu kosztów
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/t30741.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/kiedy;poczestunek;mozna;zaliczyc;do;kosztow,33,0,908833.html) Kiedy poczęstunek można zaliczyć do kosztów? Wydatki na poczęstunek serwowany w siedzibie firmy są inaczej traktowane niż rachunki za zaproszenie kontrahenta do restauracji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/rozliczanie;darowizn;w;kosztach;uzyskania;przychodu,108,0,904556.html) Rozliczanie darowizn w kosztach uzyskania przychodu Ich odliczenie jest zasadniczo niemożliwe. Istnieje jednak wyjątek. W kosztach uzyskania przychodu można uwzględnić darowanie żywności na rzecz organizacji pożytku publicznego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t36994.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/remontujesz;maszyne;uwazaj;na;rozliczenie;kosztow,72,0,896328.html) Remontujesz maszynę? Uważaj na rozliczenie kosztów Remont początkowy środka trwałego nie podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów na takich samych zasadach jak remont środka, który jest w użytku.
Tagi: koszty uzyskania przychodu, firma, wiadomości, porady, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz