Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wymiar czasu w pracy w kwietniu. Nie popełnij błędu

0
Podziel się

Poniedziałek Wielkanocny obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Wymiar czasu w pracy w kwietniu. Nie popełnij błędu
(Lawcain/Dreamstime.com)
bEqvPmWJ

Poniedziałek Wielkanocny obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. tym samym w kwietniu liczba godzin do przepracowania wynosi 160 godzin.

Zgodnie z art. 130 § 1 kp obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, oblicza się:

1. mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
2. dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

bEqvPmWL

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu, niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy.

Obliczamy wymiar czasu pracy na kwiecień 2011 r.

*1. *Liczymy pełne tygodnie w kwietniu (tydzień to 7 kolejnych dni poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego). W kwietniu mamy następujące tygodnie:

  • 1–7 kwietnia,
    • 8–14 kwietnia,
    • 15–21 kwietnia,
    • 22–28 kwietnia,
bEqvPmWR

zatem są 4 tygodnie. Dokonujemy obliczeń 4 godz. x 40 godz. = 160 godz.

*2. *Do tego wyniku dodajemy iloczyn 8 godzin i liczby dni tzw. wystających, ale przypadających tylko od poniedziałku do piątku. W kwietniu są dwa dni tzw. wystające poza pełne tygodnie tj. 29 i 30 kwietnia. My jednak bierzemy pod uwagę tylko jeden dzień 29 kwietnia, bowiem jest to piątek (nie bierzemy pod uwagę 30 kwietnia, ponieważ przypada w sobotę). Dokonujemy następnych obliczeń: 8 godz. x 1 godz. = 8 godz.

*3. *Dodajemy oba wyniki: 160 godz. + 8 godz. = 168 godz.

*4. *Obniżamy wymiar czasu pracy za każde święto występujące w kwietniu i przypadające w innym dniu niż niedziela. W kwietniu jest jedno takie święto, tzn. 25 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny. Dokonujemy więc następnego obliczenia: 168 godz. – 8 godz. = 160 godz.

bEqvPmWS

Wymiar czasu pracy w kwietniu, czyli liczba godzin do przepracowania wynosi 160. Jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy. Jeżeli więc dla pewnej grupy pracowników 25 kwietnia byłby dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, to nie spowoduje obniżenia wymiaru czasu pracy. Zatem tacy pracownicy w kwietniu mieliby wymiar czasu pracy 168 godzin. **

Podstawa prawna

Art. 130 Kodeksu pracy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t92628.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/kto;moze;prowadzic;handel;w;trzech;kroli,150,0,747670.html) Kto może prowadzić handel w Trzech Króli Złamanie zakazu handlu w Trzech Króli jest wykroczeniem przeciwko prawom pracowniczym i złamaniem przepisów o czasie pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t110140.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/minister;broni;kacowego;powinny;zostac;cztery;dni,41,0,704809.html) Minister broni kacowego. Powinny zostać cztery dni Minister pracy uważa, że pracownicy powinni wcześniej informować pracodawcę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t111858.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/poslowie;chca;placic;strazakom;za;nadgodziny,253,0,697085.html) Posłowie chcą płacić strażakom za nadgodziny Strażak będzie mógł wybrać czas wolny lub ekwiwalent pieniężny.
bEqvPmWT

Autorka jest radcą prawnym, byłym sędzią Wydziału Odwoławczego Pracy w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

bEqvPmXm
wiadomości
porady
KOMENTARZE
(0)