Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wypadek w pracy - kiedy pracodawca płaci odszkodowanie

Wypadek w pracy - kiedy pracodawca płaci odszkodowanie

Fot. mbrochh/CC/Flickr

Każdy wypadek pracownika, który zdarzył się podczas wykonywania obowiązków służbowych, objęty jest ubezpieczeniem gwarantowanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Gdy ZUS nie pokryje pełnych kosztów leczenia poszkodowanego, pracownik może się domagać odszkodowania od pracodawcy.

Przepisy określające odpowiedzialność z tytułu wypadku przy pracy są określone w ustawie z 2002 r. Opłacanie ubezpieczenia wypadkowego należy do obowiązków pracodawcy. Składki na nie zasilają fundusz wypadkowy - z niego wypłacane są m. in. zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, jednorazowe odszkodowanie oraz renty z tytułu niezdolności do pracy.

Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy i doznał szkody w postaci uszczerbku na zdrowiu lub rozstroju zdrowia, może żądać od swego pracodawcy świadczeń odszkodowawczych na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Celem dodatkowej odpowiedzialności pracodawcy jest wyrównanie szkody i krzywdy, jaką poniósł pracownik w wyniku wypadku przy pracy, a która nie została w całości pokryta z ubezpieczenia wypadkowego wypłacanego przez ZUS.

Jeśli pracodawca ponosi winę za wypadek, zobowiązany jest do pokrycia kosztów leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą - także sumy potrzebnej do przygotowania go do innego zawodu. W sytuacji gdy pracownik całkowicie lub częściowo utracił zdolność do pracy zarobkowej, może on żądać odpowiedniej renty. Ustawa wypadkowa nie zawiera ograniczeń w możliwości dochodzenia od pracodawcy roszczeń odszkodowawczych w sytuacji, gdy szkoda doznana w wyniku wypadku przy pracy nie została w całości pokryta przez ZUS.

Odpowiedzialność pracowników za mienie firmy
Odpowiedzialność pracodawcy ma jednak charakter uzupełniający. Oznacza to, że pracownik może się domagać od niego odszkodowania dopiero po uzyskaniu świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego wypłacanego przez ZUS.

Trzeba też podkreślić, że pracodawca zobligowany jest do wypłacenia odszkodowania pokrzywdzonemu jedynie w sytuacji, gdy świadczenia wypłacane przez ZUS, nie rekompensują w całości poniesionych przez poszkodowanego pracownika strat na osobie, a dodatkowo istnieje cywilnoprawna podstawa odpowiedzialności pracodawcy. Również Sąd Najwyższy jednoznacznie stwierdza, że cywilnoprawna odpowiedzialność pracodawcy za skutki wypadku przy pracy ma charakter uzupełniający.

Kiedy pracownik może dochodzić odszkodowania?

Jak zabezpieczyć roszczenia zanim sąd wyda wyrok?
Jeśli pracownik zdecydował, że chce dochodzić roszczeń od pracodawcy na podstawie kodeksu cywilnego z powodu szkody spowodowanej wypadkiem w pracy, musi czekać na rozpoznanie roszczeń na podstawie przepisów ustawy wypadkowej. Musi także wykazać odpowiedzialność pracodawcy z tytułu czynu niedozwolonego - nie wystarczy samo stwierdzenie zaistnienia wypadku, nawet poparte protokołem powypadkowym.

Jednocześnie, zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego, to na poszkodowanym leży obowiązek wykazania poniesionej szkody (czyli uszczerbku na zdrowiu) oraz udowodnienie zaistnienia związku przyczynowego pomiędzy jej powstaniem i wypadkiem przy pracy.

Za obciążające pracodawcę uznane mogą być wszystkie zaniedbania obowiązków związanych z przestrzeganiem przepisów BHP. Co istotne, dotyczy to nie tylko naruszenia samych przepisów, ale także złamania ogólnych zasad BHP związanych z wykonywaniem określonego rodzaju pracy.

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
zus, firma, składka, renta, praca, pracownik, odszkodowanie, zdrowie, pracodawca, wypadek, bhp, obowiązek, świadczenie, uszczerbek, inwalidzka, krzywda
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Tathagatagarbha
80.51.138.* 2017-11-25 11:54
Witam! Oferuję pomoc w uzyskiwaniu jak najwyższych odszkodowań z tytułu wypadku komunikacyjnego, błędu medycznego, niesłusznego pozbawienia wolności, poślizgnięcia i upadku, śmierci osoby bliskiej, wypadku przy pracy, szkody pożarowej, szkody lotniczej, wypadku rolniczego itp. Tel. 732 445 393
Poszkodowana573
46.215.198.* 2017-11-16 12:28
Witam zdarzył mi sie wypadek przy pracy 28.10.17.Miałam zwolnienie lekarskie na dwa tyognie. 13.11.17 miałam zdjęcie szwów po czym dostałam zwolnienie na tydzień jeszcze.Pytałam pracodawcę czy mogę starać sie o odszkodowanie to on powiedział że tak ale w obecnej chwili wynagrodzenie mam wypłacane 100%.Więc jak bedę sie starała o odszkodowanie to mogę mieć wtedy wypłacane 80% wynagrodzenia ponadto jeżeli oszkodowanie otrzymam to mogę ZUS zwrócić nadpłacone pieniądze.Czy to jest prawda????Czy to jest mozłiwe??Może ktoś wie jak to prawnie wygląda??Proszę o pomoc
KarolZałamany
213.156.124.* 2017-10-09 12:13
No mój pracodawca to był wybitny pod tym względem, nikomu nie zyczę takiego, ale dostał za swoje. Ludzi nie szanowal, pieniędzy za poważny wypadek nie chciał dać. Załamalem się zupełnie, ale dobrze, ze zone mam zaradną. Ona z koleżanką zaczęły prosić o pomoc kancelarię odszkodowawczą Advoco. Każda porada za darmo, wszystkie reguły współpracy jasne. Dopiero po wygranej - kancelaria wzięła swoją zapłatę. No i taka gra jest uczciwa. Może fizycznego zdrowia nie odzyskałem, ale chociaż psychicznie jest mi lepiej.
Zobacz więcej komentarzy (58)