Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wyższe diety dla podróżujących służbowo pracowników

Wyższe diety dla podróżujących służbowo pracowników

Fot. rdkg/CC/Flickr
Ministerstwo pracy przygotowało projekt zmian przepisów w sprawie wysokości diet z tytułu podróży służbowych pracowników urzędów państwowych lub samorządowych. Przy wyjazdach krajowych dzienna dieta żywieniowa wypłacana pracownikowi wzrośnie o 7 zł.

Jak poinformowało biuro prasowe resortu pracy, projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i zaopiniowania przez partnerów społecznych (związki zawodowe i organizacje pracodawców).


Projekt ma zastąpić, obowiązujące obecnie, dwa osobne rozporządzenia - jedno w sprawie diet na wyjazdy krajowe, drugie - zagraniczne.

Zgodnie z projektowanymi przepisami pracownik przebywający w krajowej podróży służbowej ma dostawać dzienną dietę na wyżywienie w wysokości 30 zł, a nie - jak dotychczas - 23 zł. Wzrosną też - z 4 zł 60 gr do 6 zł - ryczałty na dojazdy komunikacją miejską oraz - z 34 zł 50 gr do 45 zł - za noclegi podczas delegacji służbowych.

Wyższe mają też być kwoty diet i ryczałtów za noclegi wypłacane pracownikowi z tytułu służbowych podróży zagranicznych. W zależności od kraju, wzrost ten wyniesie od 10 do 35 proc. Szczegółowe kwoty diet zawiera załącznik do rozporządzenia. Np. przy wyjeździe do Wielkiej Brytanii stawka diety to 35 funtów za dobę, a ryczałt za nocleg - 160 funtów. W wypadku podróży służbowej do Niemiec ma to być 49 euro diety i 150 euro za nocleg, do Austrii - 52 euro diety i 130 euro za nocleg, do Rosji - 48 euro diety i 200 euro za nocleg.

Zgodnie z przepisami w sprawie diet, jeżeli podróż służbowa trwa do 8 godzin, dieta nie przysługuje. Jeśli trwa ona od 8 do 12 godzin, pracownikowi przysługuje połowa diety. Dopiero wtedy, gdy wyjazd służbowy jest ponad 12-godzinny, pracownik ma prawo do diety w pełnej wysokości.

nowelizacja, dieta, delegacja, dieta służbowa
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Radmor SA
213.192.80.* 2011-03-08 11:06
Proszę o informację od kiedy ma być zmiana w wysokości diet krajowych i zagranicznych
eljurek
83.8.112.* 2011-01-27 07:43
,np kierowca jak przykryje się gazetą w kabinie pojazdu -to ma zapewniony nocleg. Ryczałtu się nie wypłaca. (tak twierdzą niektórzy specjaliści i fachowcy z zakresu prawa-pracy--).Więc gazeta to jest jakieś rozwiazanie !!!!
Viqy
89.174.39.* 2010-06-07 10:06
Proponuję udać się w podróż służbową do Warszawy, Wrocławia lub Poznania i spróbować znaleść lokum za "45 zł - za noclegi podczas delegacji służbowych". Równie łatwo jest wykorzystać "dzienną dietę na wyżywienie w wysokości 30 zł" na całodzienne wyżywienie :) Najlepiej w delegację zabrać własną kożę i lub inne zwierze które pomoże wyżyć :)
Zobacz więcej komentarzy (10)