Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
08.05.2006 14:12

Wyższy ZUS od przedsiębiorczych rencistów

Ponad 550 złotych więcej bedą musieli co miesiąc wpłacać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedsiębiorcy na rencie. Takie są konsekwencje przyjętej przez poprzedni Sejm ustawy.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ponad 550 złotych więcej bedą musieli co miesiąc wpłacać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedsiębiorcy na rencie. Takie są konsekwencje przyjętej przez poprzedni Sejm ustawy. *

Zamiarem ustawodawców było zrównanie obowiązków prowadzących działalność rencistów oraz pozostałych przedsiębiorców.

Obecnie prowadząc działalność gospodarczą trzeba odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i rentowe od kwoty nie mniejszej, niż 60% średniego wynagrodzenia. To niemal 560 złotych. Natomiast renciści muszą co miesiąc opłacać jedynie ubezpieczenie zdrowotne, które w tej chwili wynosi 175,25 złotych.

Prowadzone przez rencistów firmy to zazwyczaj niewielkie zakłady usługowe, Może się okazać, że niewielu rencistów będzie w stanie utrzymać swoje zakłady, jeśli pojawi się dla nich tak znaczące dodatkowe obciążenie.które nie przynoszą zbyt dużych dochodów. Zwłaszcza, że, zgodnie z przepisami, ci, którzy przekroczą 130% średniego wynagrodzenia tracą prawo do renty.

Wprawdzie projekt nowelizacji kontrowersyjnej ustawy został już złożony w Sejmie, i jutro trafić ma pod obrady Komisji Polityki Społecznej, jednak wypowiedzi większości posłów sugerują, że nowelizacja raczej nie zdobędzie większości.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: zus, wiadomości, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz