Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wzrost płac
26.01.2016 12:10

Wzrost wynagrodzeń w Polsce. Przeszkodą są zbyt wysokie obciążenia fiskalne

Zdaniem 89 proc. ankietowanych przedsiębiorców, obniżenie podatków mogłoby pozytywnie wpłynąć na wzrost płac pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przeszkodą na drodze do wzrostu płac są zbyt wysokie obciążenia fiskalne, ale 4 na 5 badanych przedsiębiorców chciałoby płacić swoim pracownikom więcej, wynika z raportu "Wzrost przedsiębiorstw przez wzrost płac" firmy doradczej EY.

- W Polsce klin podatkowy, czyli różnica między całkowitym kosztem zatrudnienia pracownika na pełny etat a tym, co wpływa na jego konto, jest szeroki. W rezultacie obie strony tego kontraktu bywają niezadowolone - pracownik, bo w jego opinii zarabia on zbyt mało, a pracodawca, bo koszty zatrudnienia są wysokie - powiedział dyrektor w dziale doradztwa podatkowego EY Marek Jarocki.

Zdaniem 89 proc. ankietowanych w badaniu EY, obniżenie podatków mogłoby pozytywnie wpłynąć na wzrost płac pracowników. Aż 93 proc. badanych przedsiębiorców uważa, że niższe koszty pracy mogłyby się przyczynić do podwyżek płac.

"Drugą - obok wysokich podatków i składek na ubezpieczenie społeczne - przeszkodą, która hamuje wzrost płac, jest relatywnie niska produktywność. Pracodawcy obawiają się, że podwyżka płac pozbawiona efektu wzrostu produktywności spowoduje spadek konkurencyjności w ich biznesie" - czytamy w komunikacie.

Ponad połowa respondentów uważa, że Polska na tle innych krajów Unii Europejskiej jest postrzegana jako kraj taniej siły roboczej. Zaledwie co czwarty uważa, że płace w naszym kraju są na odpowiednim poziomie i właściwie oddają efektywność pracy, podano także.

- Jeśli porównamy przedsiębiorstwa z polskim i z zagranicznym kapitałem, z którymi pracujemy, to struktura wynagrodzeń dosyć mocno się różni. W polskich firmach pensje zwykle są niższe. Poza tym proporcja wynagrodzenia zmiennego do całej pensji jest w Polsce niższa niż w spółkach z Europy Zachodniej - powiedział partner w dziale doradztwa podatkowego EY Michał Grzybowski.

Badanie "Wzrost przedsiębiorstw przez wzrost płac" przeprowadzono we wrześniu 2015 roku na próbie 100 przedsiębiorców zatrudniających minimum 50 pracowników i osiągających co najmniej kilkunastomilionowe przychody.

Zobacz także: Długie weekendy w 2016. Zobacz, jak długo popracujemy i ile będziemy mieli wolnego

Tagi: wzrost płac, giełda, wiadomości, kadry, baza wiedzy, prawo, najważniejsze, msp, czołówki, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz