Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zakres świadczeń socjalnych można ograniczyć regulaminem

Ustawa o funduszu socjalnym oraz definicja działalności socjalnej są bardzo ogólnikowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sean MacEntee/CC/Flickr)

W regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych możemy ograniczyć zakres świadczeń przysługujących z funduszu w stosunku do tych wynikających z ustawy.

Ustawa o funduszu socjalnym mówi o tym, że środki ZFŚS mogą być przeznaczone na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych, na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz na tworzenie zakładowych żłobków, przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego.

Równie ogólnikowa jest definicja działalności socjalnej. Natomiast szczegółowe zasady przeznaczania środków ZFŚS na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej powinien określić pracodawca w regulaminie ZFŚS.

Nie ma więc żadnych przeszkód, aby w regulaminie tym ograniczyć zakres świadczeń w stosunku do tego wynikającego z ustawy o funduszu świadczeń socjalnych. Pozwoli to na przeznaczenie środków ZFŚS na te formy działalności socjalnej, na które jest największe zapotrzebowanie załogi. Przed wprowadzeniem odpowiednich zapisów warto na pewno zapytać załogę z jakich form działalności socjalnej chciałaby korzystać, np. poprzez przeprowadzenie anonimowej ankiety.

Pamiętajmy, że mimo takiej konsultacji opracowany już regulamin ZFŚS musi być skonsultowany na ogólnych zasadach ze związkami zawodowymi lub przedstawicielem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

PRZYKŁAD


Podstawa prawna

Art. 1 ust. 1, art. 2 pkt 1 oraz art. 8 ust. 2 ustawy o funduszu socjalnym.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t35121.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/odpowiedzialnosc;przedsiebiorcy;za;bledy;ksiegowej,68,0,917828.html) Odpowiedzialność przedsiębiorcy za błędy księgowej Nie zwalnia go z tego powierzenie prowadzenia ksiąg rachunkowych profesjonalnemu biuru rachunkowemu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t97664.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/wydatki;na;szkolenie;bhp;a;koszty;podatkowe,244,0,917748.html) Wydatki na szkolenie BHP a koszty podatkowe Ich bezpośredni związek z prowadzeniem działalności gospodarczej nie jest oczywisty, dlatego interpretacja przepisów może sprawiać problemy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t80052.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/najnizsza-krajowa-w-gore-kto-na-tym-straci.html) To pójdzie w górę za płacą minimalną Odprawy, dodatki za pracę w nocy czy odszkodowania za mobbing. Co jeszcze się zmieni?
Tagi: zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, fundusz, wiadomości, porady, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz