Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zasiłek chorobowy dla emeryta zleceniobiorcy

0
Podziel się:

Przedsiębiorca powinien wiedzieć czy w sytuacji, gdy osoba ta przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i zachoruje, będzie jej przysługiwał zasiłek chorobowy.

Zasiłek chorobowy dla emeryta zleceniobiorcy
(Palko72/Dreamstime.com)

Jeżeli zleceniobiorca przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i ma wymagany okres podlegania temu ubezpieczeniu, to w przypadku choroby ma prawo do zasiłku chorobowego. To, że jest emerytem i pobiera świadczenie emerytalne, nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia. Zasiłek ten jest mu wypłacany przez zleceniodawcę, o ile jest on uprawniony do wypłaty zasiłków. Jeżeli nie jest on uprawniony do wypłaty zasiłków, świadczenie wypłaca ZUS.

Osoba, która ma ustalone prawo do emerytury i wykonuje umowę zlecenia, z umowy tej obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu.

Zleceniobiorca, który ze zlecenia podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Objęcie tym ubezpieczeniem następuje od dnia złożenia wniosku, nie wcześniej jednak, niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony. Wniosek jest składany do płatnika, który przekazuje go na formularzu ZUS ZUA do ZUS.

Uwaga! Zleceniobiorca może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego, rozpoczynając pracę lub w okresie późniejszym. Ustaje ono od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z ubezpieczenia, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony. Zleceniobiorca, który przystąpił do tego ubezpieczenia, nie może więc zostać wyrejestrowany z niego z okresem wstecznym.

Osoba, która przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i będzie miała wymagany okres podlegania temu ubezpieczeniu, nabędzie w przypadku choroby prawo do zasiłku chorobowego. Ma prawo także do zasiłku opiekuńczego (np. w przypadku choroby dziecka) i zasiłku macierzyńskiego. Te świadczenia przysługują bez okresu wyczekiwania.

Prawo do zasiłku chorobowego zleceniobiorca, także gdy jest emerytem, nabywa po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Do tego okresu wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni.

Podstawa prawna:

  • art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Czytaj więcej w Money.pl
Każą bezrobotnym oddawać zasiłek. Słusznie? Urzędy mogą też żądać zwrotu kosztów szkolenia lub studiów.
Bezrobocie nie zwalnia z rozliczenia PIT Nawet jeśli nie dostajesz zasiłku z urzędu pracy, możesz być zobowiązany do złożenia rocznego zeznania.
Zasiłek chorobowy można stracić w jeden dzień Aby ustrzec się takich nieprzyjemnych niespodzianek, przedsiębiorca nie powinien zwlekać z przelewem składki do ostatniej chwili.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)