Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zasiłek macierzyński na urlopie wychowawczym

Zasiłek macierzyński na urlopie wychowawczym

Fot. EPA/PAP

Zasiłek macierzyński przysługuje nie tylko, gdy urodzenie dziecka ma miejsce w okresie trwania ubezpieczenia chorobowego, ale także, gdy urodzenie dziecka nastąpi w czasie przerwy w tym ubezpieczeniu, jaką jest urlop wychowawczy.

W czasie urlopu wychowawczego pracownica nie ma prawa do innych zasiłków, tj. zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego czy zasiłku opiekuńczego. Ma jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytuł urodzenia kolejnego dziecka. Urodzenie kolejnego dziecka w czasie urlopu wychowawczego nie przerywa urlopu wychowawczego. Pracownica nie nabywa więc prawa do urlopu macierzyńskiego, ma jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka jest wypłacany przez okres określony w Kodeksie pracy jako okres urlopu macierzyńskiego.

Urlop macierzyński wynosi:

- 18 tygodni (126 dni) w razie urodzenia pierwszego dziecka,

- 20 tygodni (140 dni) w razie urodzenia drugiego i następnego dziecka,

- 28 tygodni (196 dni) w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu.

W przypadku urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego obowiązuje szczególna zasada dotycząca okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli prawo do zasiłku macierzyńskiego powstało w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, tj. przez okres skrócony o 2 tygodnie.

Zatem pracownicy zasiłek macierzyński może przysługiwać przez okres 18 tygodni (20 tygodni - 2 tygodnie), gdy urodzi jedno dziecko albo przez okres 26 tygodni (28 tygodni - 2 tygodnie), gdy urodzi bliźnięta lub więcej dzieci w czasie jednego porodu. Zasada ta jest stosowana tylko wtedy, gdy pełny wynikający z Kodeksu pracy wymiar okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego mieści się w całości w okresie udzielonego urlopu wychowawczego.

Jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykraczałby poza udzielony urlop wychowawczy, pracownicy przysługuje pełny wymiar okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego, bez skracania go o 2 tygodnie.

PRZYKŁAD:

Pracownica, której udzielono urlopu wychowawczego do 31 grudnia 2007 r. na pierwsze dziecko, jest w ciąży. Przewidywana data urodzenia drugiego dziecka przypada w kwietniu 2007 r. Czy będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński i przez jaki okres?

W przypadku pracownicy, o której mowa w pytaniu, urodzenie dziecka ma nastąpić w kwietniu. Wynikający z Kodeksu pracy okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka wynoszący 20 tygodni (lub 28 tygodni) będzie mieścił się w całości w okresie udzielonego urlopu wychowawczego. Pracownica ta nabędzie więc prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres skrócony o 2 tygodnie, a więc przez okres 18 tygodni (lub 26 tygodni), licząc od daty urodzenia dziecka.

Podstawa prawna:

Art. 29 ust. 1 i ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)

Ubezpieczenia społeczne w praktyce
Czytaj także
Polecane galerie
aga 28
164.127.194.* 2014-05-20 12:59
Witam jestem na urlopie wychowawczym do 30.04.2016 i jest to ostatni dzień mojej umowy o pracę, czy jesli załóżmy urodzę drugie dziecko w pażdzierniuku 2015 bedzie mi się nalezał zasiłek macierzyński 80% i na jak długo, czy do końca umowy czy nastepnie przejmnie mnie zus bo pracodawca umowy mi nie przedłuży. Czy w takiej sytuacji urlop wuchowawczy trzeba przerwać i złożyć wniosek u pracodawcy o urlop macierzyński.
joanna87
212.59.242.* 2014-05-03 01:11
Witam
mam pytanie odnośnie zasiłku. Obecnie przebywam na u. Wychowawczym do 20. 06.2015r. Termin kolejnego porodu mam na 25.05 2014r. Chcialabym sie dowiedzieć w jakim wymiarze będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński podstawowy (czy nadal odejmuje sie 2 tyg czy teraz 6 bo slyszalam ze mozna przejść na urlop juz 6 tyg przed planowanym porodem) i dodatkowy oraz czy zasiłek rodzicielski ten 26 tygodniowy tez będzie mi sie nalezal? I jeszcze dla upewnienia. W moim przypadku mam wnioskować o zasiłki a nie o urlop tak? I czy jeżeli będą mi sie należeć wszystkie te zasiłki czy mogę o nie wnioskować w jednym wniosku?
z góry dziekuje za odpowiedz
Davvvi
31.182.93.* 2014-01-20 19:24
Witam. Mam takie pytanie. Zonie urlop wychowawczy kończy się w przyszłym roku we wrześniu. Termin urodzenia dziecka jest na kwiecień tego roku więc przysługuje jej zasiłek macierzyński,i teraz pytanie ile czas będzie trwał ten zasiłek bo tych liczb jakoś nie mogę ogarnąć???
I czy po zakończeniu tego zasiłku może przedłużyć urlop wychowawczy na kolejne dziecko o kolejne 3 lata oczywiście te dwa lata z prawem do zasiłku????
Zobacz więcej komentarzy (31)