Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zasiłek macierzyński
12.03.2007 17:01

Zasiłek macierzyński na urlopie wychowawczym

Urodzenie kolejnego dziecka w czasie urlopu wychowawczego nie przerywa tego urlopu. Pracownica nie nabywa więc nowego prawa do urlopu, ma jednak prawo do zasiłku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Zasiłek macierzyński przysługuje nie tylko, gdy urodzenie dziecka ma miejsce w okresie trwania ubezpieczenia chorobowego, ale także, gdy urodzenie dziecka nastąpi w czasie przerwy w tym ubezpieczeniu, jaką jest urlop wychowawczy.

W czasie urlopu wychowawczego pracownica nie ma prawa do innych zasiłków, tj. zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego czy zasiłku opiekuńczego. Ma jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytuł urodzenia kolejnego dziecka. Urodzenie kolejnego dziecka w czasie urlopu wychowawczego nie przerywa urlopu wychowawczego. Pracownica nie nabywa więc prawa do urlopu macierzyńskiego, ma jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka jest wypłacany przez okres określony w Kodeksie pracy jako okres urlopu macierzyńskiego.

| Urlop macierzyński wynosi: |
| --- |
| - 18 tygodni (126 dni) w razie urodzenia pierwszego dziecka, - 20 tygodni (140 dni) w razie urodzenia drugiego i następnego dziecka, - 28 tygodni (196 dni) w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu. |

W przypadku urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego obowiązuje szczególna zasada dotycząca okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli prawo do zasiłku macierzyńskiego powstało w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, tj. przez okres skrócony o 2 tygodnie.

Zatem pracownicy zasiłek macierzyński może przysługiwać przez okres 18 tygodni (20 tygodni - 2 tygodnie), gdy urodzi jedno dziecko albo przez okres 26 tygodni (28 tygodni - 2 tygodnie), gdy urodzi bliźnięta lub więcej dzieci w czasie jednego porodu. Zasada ta jest stosowana tylko wtedy, gdy pełny wynikający z Kodeksu pracy wymiar okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego mieści się w całości w okresie udzielonego urlopu wychowawczego.

Jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykraczałby poza udzielony urlop wychowawczy, pracownicy przysługuje pełny wymiar okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego, bez skracania go o 2 tygodnie.

_ PRZYKŁAD: _

_ Pracownica, której udzielono urlopu wychowawczego do 31 grudnia 2007 r. na pierwsze dziecko, jest w ciąży. Przewidywana data urodzenia drugiego dziecka przypada w kwietniu 2007 r. Czy będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński i przez jaki okres? _

W przypadku pracownicy, o której mowa w pytaniu, urodzenie dziecka ma nastąpić w kwietniu. Wynikający z Kodeksu pracy okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka wynoszący 20 tygodni (lub 28 tygodni) będzie mieścił się w całości w okresie udzielonego urlopu wychowawczego. Pracownica ta nabędzie więc prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres skrócony o 2 tygodnie, a więc przez okres 18 tygodni (lub 26 tygodni), licząc od daty urodzenia dziecka.

_ *Podstawa prawna: * _

_ Art. 29 ust. 1 i ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.) _

Tagi: zasiłek macierzyński, wiadomości, porady, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz