Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Posłowie poparli zmiany w przepisach o krótkoterminowym zatrudnianiu cudzoziemców

20
Podziel się:

Proponowane rozwiązania dotyczą cudzoziemców, którzy wykonują krótkoterminową pracę. Chodzi m.in. o obywateli: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, którzy będą mogli skorzystać z uproszczonej procedury dostępu do rynku pracy.

Posłowie poparli zmiany w przepisach o krótkoterminowym zatrudnianiu cudzoziemców
(LESZEK ZYCH/REPORTER)

Sejm uchwalił w czwartek wraz z poprawkami przygotowaną przez rząd nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zakłada ona m.in. wprowadzenie 30 zł opłaty za rejestrację oświadczenia pracodawcy o potrzebie zatrudnienia cudzoziemców.

Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 350 posłów, 62 było przeciw, 32 wstrzymało się odgłosu.

Posłanka PiS Bożena Borys-Szopa, sprawozdawca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, powiedziała przed głosowaniem, że poprawki w większości mają charakter doprecyzowujący przepisy.

Proponowane w ustawie rozwiązania dotyczą cudzoziemców, którzy wykonują krótkoterminową pracę. Chodzi m.in. o obywateli: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, którzy będą mogli skorzystać z uproszczonej procedury dostępu do rynku pracy.

Zgodnie z nowelizacją ustawy, obok zezwoleń na pracę, które mogą zostać wydane przez wojewodę na okres do trzech lat, wprowadzone zostanie zezwolenie na pracę sezonową, które wydawane będzie przez starostę (przez okres ośmiu miesięcy w roku kalendarzowym).

Proponowane przepisy zakładają stworzenie rejestru pracy cudzoziemców, który będzie zawierał informacje dotyczące klasycznych zezwoleń na pracę, zezwoleń na pracę sezonową, oświadczeń składanych w celu dokonania wpisu do ewidencji oraz informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy.

W ustawie przewiduje się 30 zł opłaty za rejestrację oświadczenia pracodawcy o potrzebie zatrudnienia cudzoziemców. "Celem tego rozwiązania jest zmniejszenie nadużyć oraz zapewnienie środków finansowych, które będą wykorzystane przez starostów do wykonywania tego zadania. Pozwoli to na sprawniejszą obsługę interesantów przez powiatowe urzędy pracy. Planuje się, że wpłata określona w rozporządzeniu będzie niewygórowana, w wysokości 30 zł" - czytamy w uzasadnieniu.

Według ustawy, oświadczenie może nie zostać wpisane do ewidencji, jeżeli urząd uzna, że zostało ono złożone dla pozoru lub będzie wykorzystane przez cudzoziemca w celu innym niż wykonywanie pracy dla danego podmiotu. Praca na podstawie oświadczenia, wpisywanego do ewidencji przez starostę, będzie mogła być wykonywana przez okres sześciu miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Zobacz także: Zobacz także: zniesienie wiz dla Ukraińców

W propozycji przewidziano obowiązek informowania o okolicznościach związanych z podjęciem pracy przez cudzoziemca, aby umożliwić powiatowym urzędom pracy i służbom kontrolnym monitorowanie wykorzystania oświadczenia zgodnie z celem oraz weryfikację okresu pracy cudzoziemca. Ponadto podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi będzie obowiązany do przesłania informacji odpowiednio o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemca.

W 2016 r. Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadzili ponad 4,2 tys. kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Kontrolą objęto ponad 30 tys. cudzoziemców ze 115 państw. Największą grupę nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców (ponad 84 proc.) stanowili obywatele Ukrainy.

Z kolei kontrola PIP w 2015 r. wykazała, że ponad 30 proc. cudzoziemców nie podjęło pracy u tego pracodawcy, który wystawił oświadczenie, że ich zatrudni. PIP sprawdziła w 2015 r. blisko 20 tys. takich zarejestrowanych oświadczeń pracodawców.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
Batek
4 lata temu
Paliwo zdrożało bo ceny ropy ida w gore przez Trumpa
zuzia
5 lata temu
My zabieramy pracę na emigracji innym, oni zabierają Polakom. Moi wiekowi sąsiedzi mieli kilka polskich pomocy domowych. Teraz mają Ukrainkę i są b. zadowoleni. Dlaczego, nie wiem
Peter
5 lata temu
Pracuje po 10-12 h 5 ddni w tygodniu na umowie o pracę mam 2000 brutto do ręki mam 2300 nie mam czasu na założenie rodziny i kasy na i jej utrzymanie wegetuje ktoś się zamieni ..
szyderca
5 lata temu
Jeśli Polacy nie będą mogli godnie pracować i zarabiać we własnym kraju to komu ci Pracodawcy i ich Ukraińscy niewolnicy będą sprzedawali towar w PL ?
toja
5 lata temu
Od przeszło roku szukam pracy obojętnie jakiej i jak do tej pory żadnej propozycji nie otrzymałem. Prawdopodobny powód - wiek. Mam 64lata i nie jestem atrakcyjnym dla pracodawcy niewolnikiem. Pracodawcy oczekują niewolników, którzy tyrają po 14h/dobę - najlepiej za 1000zl netto i w ramach wyznaczonego przez nich 14 godzinnego dziennego czasu pracy, będą wykonywać wszystkie prace, bez względu na jakim etacie zostali zatrudnieni, są młodzi i z dobrym wykształceniem oraz bardzo dużym doświadczeniem. Nie mogą domagać się podwyżek tzn.pyskować. Dlatego zatrudniają np.pracowników ukraińskich, dla których głównie płaca jest atrakcyjna w porównaniu z zarobkami w ich własnym kraju. Ponadto pracodawcy zatrudniają na dziwne umowy w tym najlepiej na "śmieciowe"