Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zatrudnianie ze zwrotem kosztów

0
Podziel się:

Już od ponad dwóch miesięcy obowiązuje nowa ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Dla firm planujących zatrudnienie to obowiązkowa lektura. Dzięki wykorzystaniu zawartych w ustawie instrumentów rynku pracy można skutecznie zmniejszyć wydatki związane z zatrudnieniem nowego pracownika.

Zatrudnianie ze zwrotem kosztów

Już od ponad dwóch miesięcy obowiązuje nowa ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001). Jest to w tej chwili podstawowy akt prawny traktujący o zadaniach państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej.

Dla firm planujących zatrudnienie to obowiązkowa lektura. Dzięki wykorzystaniu zawartych w ustawie instrumentów rynku pracy można skutecznie zmniejszyć wydatki związane z zatrudnieniem nowego pracownika. Taką możliwość daje m.in. mechanizm zwrotu kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego.

Przypomnijmy, iż zgodnie z art. 46 ust. 1 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy starosta ze środków Funduszu Pracy może refundować koszty wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego.

Ustawa stawia tutaj dwa podstawowe warunki - pracodawca musi ponieść koszty wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, a czas zatrudnienia bezrobotnego na tym stanowisku pracy to co najmniej 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy.

W zamian za spełnienie ww. warunków otrzymać można zwrot poniesionych kosztów w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia (wysokość przeciętnego wynagrodzenia przyjmowana jest na dzień zawarcia umowy).

Na dzień dzisiejszy maksymalna kwota refundacji wyniosłaby więc 6 996,51zł (przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2004 roku osiągnęło poziom 2 332,17 zł)

Więcej szczegółów dot. omawianej kwestii znajdziemy w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy. Ministerstwo gospodarki i pracy przygotowało już projekt rozporządzenia w sprawie warunków i trybu dokonania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej i refundowania kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa oraz wymiaru dopuszczalnej pomocy.

Zgodnie z rozporządzeniem pracodawca zamierzający utworzyć stanowisko pracy dla skierowanego bezrobotnego, może złożyć do starosty właściwego ze względu na tworzone stanowisko pracy wniosek o refundację z Funduszu Pracy kosztów wyposażenia lub doposażenia tego stanowiska pracy.

We wniosku pracodawca zamieszcza następujące informacje:

· oznaczenie pracodawcy, w tym:
- numer w krajowym rejestrze podmiotów gospodarki narodowej REGON
- numer identyfikacji podatkowej NIP
- oznaczenie formy prawnej
· liczbę tworzonych stanowisk pracy dla skierowanych bezrobotnych
· kalkulację wydatków dla poszczególnych stanowisk pracy oraz źródła ich sfinansowania
· kwotę kosztów wyposażenia lub doposażenia tworzonych stanowisk pracy
· szczegółową specyfikację i harmonogram zakupów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, w tym środków niezbędnych do zapewnienia zgodności stanowisk pracy z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymaganiami ergonomii
· rodzaj pracy jaka wykonywana będzie przez skierowanych bezrobotnych na utworzonych stanowiskach pracy
· wymagane kwalifikacje i inne wymogi jakie powinni spełniać bezrobotni skierowani przez powiatowy urząd pracy na utworzone stanowiska pracy
· liczbę zatrudnionych w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy pracowników w poszczególnych 12 miesiącach poprzedzających złożenie wniosku
· podpis osoby lub osób uprawnionych do reprezentowania pracodawcy.

Ale sam wniosek to nie wszystko. Koniecznie należy zebrać i dołączyć do wniosku następujące dokumenty:

· zaświadczenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o nie zaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
· zaświadczenie urzędu skarbowego o nie zaleganiu z opłacaniem innych danin publicznoprawnych (podatki, opłaty)
· oświadczenie o nie posiadaniu przeterminowanych zobowiązań cywilnoprawnych
· oświadczenie o nie otrzymaniu w okresie 3 lat poprzedzających złożenie wniosku pożyczki z Funduszu Pracy na utworzenie dodatkowych stanowisk pracy, a w przypadku jej otrzymania – o dotrzymaniu warunków umowy i spłacie pożyczki
· oświadczenie o spełnieniu warunków, o których mowa w rozporządzeniu Komisji (WE) Nr 2204/2002 z dnia 12 grudnia 2002r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa w zakresie zatrudnienia oraz określone w § 4 ust. 12 rozporządzenia (pomoc na zatrudnienie może być udzielana pracodawcy, jeżeli wraz z inną pomocą, otrzymaną przez niego w okresie kolejnych trzech lat, nie przekracza równowartości 5 mln euro).

By starosta uwzględnił wniosek o zrefundowanie kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy – spełnione muszą być łącznie następujące warunki:

· w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie przez pracodawcę wniosku nie uległa zmniejszeniu liczba zatrudnionych pracowników, chyba że wynikało to z sezonowości produkcji lub usług
· pracodawca nie zalega z opłacaniem składek i innych danin publicznoprawnych (ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, podatki, opłaty) oraz nie ma przeterminowanych zobowiązań cywilnoprawnych
· w okresie 3 lat poprzedzających złożenie wniosku, pracodawca nie otrzymał z Funduszu Pracy pożyczki na utworzenie dodatkowych stanowisk pracy, a w przypadku jej otrzymania dotrzymał warunków umowy i spłacił pożyczkę
· spełnia warunki, o których mowa w rozporządzeniu Komisji (WE) Nr 2204/2002 z dnia 12 grudnia 2002r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa w zakresie zatrudnienia oraz określone w § 4 ust. 12 rozporządzenia.

Warto pamiętać, iż zgoda starosty na zrefundowanie kosztów wyposażenia lub doposażenia 10 lub więcej stanowisk pracy może być udzielona jedynie po uzyskaniu pozytywnej opinii powiatowej rady zatrudnienia.

O uwzględnieniu lub odmowie uwzględnienia wniosku starosta powiadamia pracodawcę w formie pisemnej w okresie nie przekraczającym 30 dni od dnia złożenia wniosku i innych niezbędnych do jego rozpatrzenia dokumentów. W przypadku gdy wniosek wymaga rozpatrzenia przez powiatową radę zatrudnienia - zawiadomienie wnioskodawcy powinno nastąpić w okresie nie przekraczającym 20 dni od wyrażenia opinii przez tę radę.

Zrefundowanie kosztów wyposażenia lub doposażenia utworzonych stanowisk pracy nastąpi dopiero po przedłożeniu rozliczenia kosztów ich utworzenia, zatrudnieniu na tych stanowiskach skierowanych bezrobotnych oraz spełnieniu innych warunków określonych w zawartej umowie.

Umowa o refundację kosztów powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności oraz zawierać zobowiązanie pracodawcy do zwrotu w ciągu 30 dni dokonanej refundacji wraz z odsetkami ustawowymi, w przypadku naruszenia przez pracodawcę warunków umowy.

Należy zwrócić uwagę, iż zrefundowane koszty na wyposażenie lub doposażenie miejsca pracy dla skierowanego bezrobotnego mają charakter pomocy publicznej na tworzenie stanowisk pracy i rekrutację pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji określonej w rozporządzeniu Komisji (WE) Nr 2204/2002 z dnia 12 grudnia 2002 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa w zakresie zatrudnienia (Dz. Urz. WE L 337, 13/12/2002r. s. 3).

Dlatego też projekt rozporządzenia zawiera niezbędne regulacje wynikające z unijnych przepisów. Zgodnie z zapisami rozporządzenia pomoc publiczna na utworzenie stanowisk pracy może być udzielona przedsiębiorcom, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

· utworzenie stanowiska pracy i zatrudnienie na nim bezrobotnego stanowić będzie wzrost netto liczby zatrudnionych pracowników zarówno w zakładzie, jak i w całym przedsiębiorstwie w porównaniu do przeciętnej liczby zatrudnionych w okresie ostatnich 12 miesięcy
· udział własny pracodawcy w kosztach utworzenia stanowiska pracy i zatrudnienia bezrobotnego będzie wynosić co najmniej 25 proc.; przez udział własny należy rozumieć środki, które nie zostały uzyskane przez pracodawcę w związku z otrzymaną wcześniej pomocą publiczną w szczególności w formie kredytów preferencyjnych, dopłat do oprocentowania kredytów, czy gwarancji lub poręczeń udzielonych na warunkach korzystniejszych niż oferowane na rynku
· utworzone stanowiska pracy będą utrzymane przez okres co najmniej trzech lat, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw - dwóch lat
Przepisy określają także poziom maksymalnej intensywności pomocy publicznej udzielanej na tworzenie stanowisk pracy:
· 30 proc. kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą - dla podregionów Poznań i Warszawa
· 40 proc. kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą - dla podregionów Wrocław, Kraków i Gdynia- Gdańsk- Sopot
· 50 proc. kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą - dla pozostałych podregionów.

W przypadku małych i średnich przedsiębiorców maksymalna intensywność pomocy na tworzenie stanowiska pracy zwiększa się o 15 punktów procentowych brutto, pod warunkiem, że całkowita intensywność pomocy netto nie przekracza 75 proc.

Więcej na temat wymiaru dopuszczalnej pomocy dla pracodawców znaleźć można w § 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie warunków i trybu dokonania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej i refundowania kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa oraz wymiaru dopuszczalnej pomocy.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)